Zaman Yolculuğu Filmleri En İyiler

Ana SayfaFilm DiziZaman Yolculuğu Filmleri

Zaman Yolculuğu Filmleri En İyiler

En iyi zamanyolculuğu filmleri 30'dan fazla harika bilim -kurgu, fantastik, romantik, dramalar sizi bekliyor. Tabii ki hespsinde zamanda yolculuk var. Keyifle izle!

Ragnarok ve Thor’un Devlerle Savaşı Netflix Dizisi
La Casa de Papel Artık Kabak Tadı Verdi
Lupin Netflix Dizi Yorumu İncelemesi

Zamanda yolculuk filmleri bilim kurgu film kategorinde en çok işlenen konular arasında dır. Geleceğe zaman yolculuğu genellikle en çok işlenen temalardandır. Özellikle paradokslar yani çelişkiler zamanda yolculuğu içinden çıkılamaz bir hale getirebilir. Geleceğe zaman yolculuğu ise zaman makineleri ya da ışık hızında ilerleyerek gerçekleştirilir. Tabii ki kozmik sicimler, solucan delikleri ya da zamana açılan pencereler de diğer zamanda yolculuk konularıdır. Filmler genellikle çelişkilere düşmemek, zamanın değişememesi için çabalamak üzere kurulur. Zaman çok hassastır. Filmlerde bu hassaslık her zaman önemlidir. Şimdi bu filmleri sıralayalım. Listeden beğendiğini seç ve izle!

Zaman Yolculuğu Filmleri En İyiler

Zaman Yolculuğu

Paradox (Paradoks) 2016

Paradox filmi de zamanda yolculuk temalı bir film. Daha çok paradokslar ve kader konusu var filmde. Sebep sonuç ilişkisi yine bu filmde de altüst olmuş durumda…

Mr. Landau, yer altında gizli bir tesis kurar. MIT’den ve çeşitli yerlerden getirdiği fizikçilerle zaman makinesi inşa eder. Mr. Landou, makineyi denemek için Jim’i 1 saat sonraya yani saat 00.00’a gönderecektir. Saat tam 23:00 iken makine çalışır ve Jim 1 saat sonrasına gidip geri döner. Geri döndüğünde gördüklerini anlatır, herkes ölmüştür. Peki, bütün bunların nedeni ne idi? Ekibin içinden kim ve neden diğer herkesi öldürmek istemişti?


Kapsül (Primer 2004)

Primer konu olarak kapalı ve kendini ele vermeyen bir yapıda bir film. Özellikle sebep-sonuç ilişkisi; zaman döngüleri; paradokslar ve zamanın doğrusal hareketi ve gerçeklik algısı hakkında önceden bilimsel ve felsefi bir şeyler bilmek gerekli. 

Abe ayrıca kendi kapsülünü yaparak gizlice tekrar geçmişe yolculuk yapar. Çoğalan kopyalar, değiştirilen geçmiş işleri içinden çıkılmaz hale sokacaktır. Her zaman yolculuğu filminde olduğu gibi Primer’de de nedensellik sorunu var. İlk sebep neydi? Zaman çizgileri her değiştiğinde bir öncekinde yaşananlar hiç yaşanmadığına göre ne ilk olaylar zaman yaşandı?  Filmde de bu tür felsefi sorunları bulacaksınız.


Time Crimes 2007 (Suç Zamanı)

Hector ve karısı Clara yenib ir eve taşınırlar. Hector, evde iken gizemli bir telefon alır. Telefondaki cevap vermez geri arama yapan Hector telesekreter mesajı ile karşılaşır ve yine telefon kapanır. Bahçede dürbünü ile etrafı izlerken ormanlık alanda soyunan bir kadın görür. Soyunan kadın aniden ortadan kaybolunca onu aramaya çıkar. Hector kendisini döngüsel bir zaman yolculuğunda, sebep sonuç ilişkisinin içinden çıkılamaz bir hal aldığı, kendinin kopyalarıyla dolu pek çok zaman çizgisi içinde bir macerada bulur.


Synchronicity (Eşzamanlı)

Zaman Yolculuğu filmleri arasında durgun bir yapım. Projeleri için aldıkları maddi desteği kaybetmek üzere olan Jim ve arkadaşları projelerini denerler. Zamanda yolculuk makinesi çalışmaktadır. Makineden çıkan egzotik çiçek ile olaylar gelişir. Patronları yani proje finansmanı (Klaus) ile aralarında çıkan anlaşmazlık ve Abby ile olan ilişkisini kurtarmak İsteyen Jim zamanda defalarca geriye gidecektir. Zaman çizgileri değiştikçe klon sayısı da artar. Her bir gerçeklik için farklı bir paralel evren ve olasılık içinde yolculuk başlar. Kim, kimdir ve hangi zaman çizgisi gerçektir? Her şey birbirine karışır. Yine meşhur paradoksları ve sebep-sonuç çıkmazını bu filmde de görmek mümkün.


Yıldızlararası (Interstellar)

Dünya her geçen gün çöle dönmektedir. Yetiştirilen tek ürün olan mısır da artık teşitrilemez duruma gelir. Dolayısıyla yeni bir dünya arayışına girer insanlık. Yer altına çekilmiş artık gizli çalışan NASA bilginleri ve eski bir astronot (Cooper) ailesini geride bırakıp Jüpiter yakınındaki solucan deliğine giderek oradan eğrilen uzay-zaman dokusunun içinden geçerek evrenin başka bir köşesindeki yaşanabilir gezegen aramaya giderler. Geriye döndüğünde ise kızı Murph 80 yaşında ve ölmek üzeredir. Kendisi ise sadece 4 yıl yaşlanmıştır. Çünkü kara delikte ya da kütle çekimi ile zaman çok yavaş ilerler. Uzay aracının geçirdiği her 1 saat dünyanın 7 yılına eşittir. Ayrıca filmdeki fizik kurallarını açıklayan kitap da yazar ve filmin danışmanı Kip Thorne tarafından “Yıldızlararası Fiziği adıyla yazılmıştır.


Predestination – Kader (Zaman Yolculuğu Filmi)

Filmde cinsellik paradoksu konusunu işleniyor. Tam olarak bilim kurgu olmasa da bilimsel fantezi sınıfında bir film. Film, Robert Heinlein romanı (All You Zombies – 1959 yılında yazılmıştır ) Hepiniz Hortlaksınız’ın sinema uyarlamasıdır. Bir insanın kendisinin hem annesi hem de babası olması konusu işlenir. Zaman yolculuğuna ve ilk sebep konusuna farklı bir bakış açısını filmde görmek mümkün. Zaman yolculuğu yaparak kendini kendini hamile bırakan iki cinsiyetli Jane aslında kendine âşık olur. Zamanda yolculuk filmleri arasında en iyilerden.


12 Maymun (Zaman yolculuğu filmi)

1996 yılında Türkiye’de gösterime giren film konusu ve içerdiği mesajlar açısından önemli bir filmdir. Filmde 1996’da dünya üzerindeki 5 milyar insanın ölmesine neden olan bir virüsü durdurmak zamanda defalarca geriye gönderilen “Gönüllüler”den biri olan James Cole (Bruce Willis)’in zaman yolculuğu ekseninde gelişiyor. 


Zamanda Sıçrayan Kız 206 , Time Traveller 2010 İzle

Zamanda yolculuk filmleri arasında animasyon bir yapım. 2010 yapım ise anime değil fakat konuları aynı. Üç lise öğrencisi (Makoto, Chiaki, Kousuke) arkadaşın birbirleri ile olan arkadaşlık ilişkisi üzere dönüyor. Makoto düzensiz biraz da hareketli bir kızdır. Bir gün okulda fen laboratuvarında yere düşer ve o sırada esrarengiz bir nesne ile temas eder. Daha sonra her sıçradığında zamanda bir miktar geriye gider. Her gitmesinde bazı olaylara müdahale der fakat olayları kendi haline bırakması ve elindekiler ile dostları ile yetinmesi gerektiğinin farkına varır.

Kolundaki bir dövme ile geriye kaç sıçrayış kaldığını gösteren bir sayaç vardır. Makoto’nun sayacı her sıçrayışta sıfıra yaklaşırken aslında arkadaşı Chiaki’nin gelecekten geldiğini ve o garip nesnenin sahibi olduğunu öğrenir. Arkadaşı, zamanda sıçrama sayacını sıfırladığı için bu zamana sıkışmıştır.


Zaman Yolcusunun Karısı (Zaman Yolculuğu filmi İzle)

Zamanda yolculuk yapabilen (fantastik bir yolculuktur)  Henry DeTamble, Chicago’da bir kütüphanede evleneceği kadınla tanışır. Aslında Henry, Clare’e zamanda yolculuk yaparak onun çocukluk dönemine giderek, ona ileride kütüphanede biriyle tanışacağını ve o kişinin sevgilisi olacağını söylemiştir.

Henry, zamanda yolculukları istemsiz olarak yapar ve zamanda değişik tarihlerde savrulur durur. Ve bir gün istemsiz bir zaman yolculuğu sırasında, yaptığı bu yolculuklardan birinde vurulduğunu görür.


Project Almanac – Sonsuzluk Projesi

Film, MTV gençlik filmlerinden biri… Bilim kurugusal fantezi diyebileceğimiz bir film. Bir grup genç tarafından zamanda yolculuk sırasında yaşanan maceralar filmin konusu. Her şey davit’in 7. yaş gününe ait video görüntülerini izlerken aynada kendini görmesi ile başlar. Evlerinin bodrum katında indiğini görür ve arkadaşları ile oraya giderek zaman makinesini bulup çalıştırırlar. İzlenilebilecek keyifli bir film…


Diğer zaman yolculuğu fimleri her bir film için açıklama ve video ekleyemeyeceğim için diğer harika filmlerin sadece adlarını yazmakla yetineceğim. Hoşuna gideni izle!

Zaman Yolculuğu Filmleri

 1. Justice League: The Flashpoint Paradox 2013
 2. About Time 2013 (Zamanda Aşk)
 3. Groundhog Day (1993) Dün Aslında Bugündü
 4. FAQ About Time Travel (Zamanda Yolculuk
 5. Frekans – Frequency
 6. Zaman Sapması, Time Lapse
 7. Philadelphia Deneyi Filmi (Tehlikeli Deney)
 8. Looper, Tetikçiler
 9. Yaşam Şifresi – Source Code
 10. ARQ
 11. Dünü Kurtarmak 2019 (Netflix)
 12. Zamanda Yolculuk – From Time to Time 2009
 13. Geri Sayım – Ticking Clock
 14. Zaman Gezginleri
 15. Safety Not Guaranteed Zaman Yolcuları (2012)
 16. Time Line Zaman Ötesi 2003
 17. Timecop Zaman Polisi (1994)
 18. Yarının Sınırında 2014
 19. Terminatör Film Serisi
 20. Star Track Uzay Yolu Film Serisi
 21. Time Trap 2017
 22. The Man From the Future (gelecekten Gelen Adam) 2011
 23. Paradoks
 24. Sefer 42 – Flight World War 2015
 25. Zamanda Aşk
 26. Tenet (2020)

Daha fazlası için TIKLA

Senin de eklemek istediğin filmler varsa yorum panelini kullanabilirsin

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım