Zaman Nedir? Neden Geçiyor? Beynimiz Bize Oyunu

Ana SayfaBilimZamanda Yolculuk

Zaman Nedir? Neden Geçiyor? Beynimiz Bize Oyunu

Zaman nedir? Neden geçer? Neden yaşlandıkça zamanın hızlı aktığını hissederiz? Her şey gibi zaman da zihnimizin bize bir oyunu mudur?

İnsansız Ordular: Katil Robotlar, Otonom Silahlar ve Makine Savaşları
Yaşam 3.0 Max Tegmark Kitap Özeti İncelemesi
Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi

Zaman nedir? Neden Geçer? Yaşlanınca zaman neden hızlı akar? Zaman psikolojik ve zihinsel bir yanılsama mıdır? Bu gizemleri çözmek aslında çok kolay bir şey değil. Binlerce yıldır filozoflar zaman nedir ve nasıl ilerler; gerçek mi yoksa sadece bir hayal mi? Gibi soruların cevabını aramışlar.

Özel görelilik kuramı ile Einstein zamanın mutlak ve evrensel olmadığını kanıtladı. Zaman esnekti ve algımızı etkileyen durumlar vardı. Bu durumlara göre uzayıp kısalıyordu. Harekete, gözleme, kütle çekimine ve hatta duygularımıza göre değişiyordu. 

Zaman Neden Geçiyor?

Ama bizim konumuz zamanın psikolojik bir süreç olup olmadığı konusu. Psikolog William James zamanın psikolojik bir süreç olduğunu savunmuştur. Aslında bütün olaylar aynı anda vardır, gözlemci olayları geçmiş şimdi gelecek şeklinde sıraya koyar ve o şekilde algılar.

Zamanla ilgili söz

Zaman William James

Descartes’a göre zaman anlık şimdiler dizisidir. En büyük sorulardan biri de zamanın biz onu ölçtüğümüz için mi hareket ediyor sorusudur. Geçmiş ve gelecek tek bir anda deneyimlenebilir mi? Olaylar zinciri acaba sadece zihnimizde mi zamanlıdır. Freud, bilinçaltında zamansızlık olduğunu savunmuştur. Örneğin rüyaların zamansız olabileceği düşünülmüştür. Uyanınca dakikalarca hatta saatlere sığdıramadığımız rüyalar bir-iki saniye sürer. Acaba rüyaları zamansız bir evrende mi görüyoruz? Rüyalar, bir anda olayları algılayıp, olaylar zincirini kırmakla mı oluşuyor?

Sadece an vardır ya da anı yaşa gibi sözler aslında basit ve popüler sloganlar değildir. Çünkü zaman sadece anda yaşanır. Andan başka bir şey yoktur. Geçmiş ve gelecek aslında yaşadığımız andan ibarettir. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için geçmiş-şimdi-gelecek örüntüsüne ihtiyaç vardır.

Anı Yaşamak Ne Demektir?

Zihin zamanı insanın yaşamını sürdüreceği şekilde algılar. Ve olayları sıraya koyar. Aslında her olay eş zamanlı olabilir. Örneğin, bu yazı için okuma notlarımı kontrol etmem, bilgisayara geçirmem, daha sonra bloga kaydetmem, senin yazıyı okuman aynı anda olabilir. Bu sırayı oluşturan belki de zihnimizdir. İşte anı yaşamak da budur. Yaşamın tümünü hissetmektir anı yaşamak anı yaşamak olaylar zincirini kırmaktır.

Fireud zamanla ilgili sözü

Freud Zaman

Şimdi asıl konumuza gelelim. Yaşamımızda şimdinin olmadığı hiçbir an yoktur. Yaşamda değişmeyen tek şey şimdidir. Meditasyonda zamanın bir yansıma olduğu öğretilir. Biz şimdiye ne kadar az odaklanırsak zamanı o kadar az deneyimleriz. Hiçbir şey geçmişte olmadı şimdide oldu ve gelecekte de olmayacak şimdide olacak. Zihnimizde zamanı durdurup, an ile bütünleşince düşüncelerimizde zamanın akışı durur. İlerleyen bir şey olmazsa, geçen bir şey de olmaz. Aklımızdan geçen bütün gereksiz düşünceleri, ulaşılamaz hayalleri, sorunları, çıkmazları da bir tarafa atarsak zaman düşüncelerimizde donar ve her şey şimdiden ibaret olur.

Zamanın ilerlemediği bir zihinde daha genç, ağlıklı ve dinamik kalırız. Termodinamik yasalarını belki de düşüncelerimiz ile etkileyebiliriz. Düşüncelerimizden ne kadar kurtulursak zamanın akışından da o nispette kurtuluruz. Ayrıca yürümek için yürürüz, zamanımız geçsin diye değil. Sohbet etmek için sohbet ederiz, bir araya gelmek için sohbet etmeyiz. Yani zamanı fiillerimizden de çıkarabiliriz.

“Zaman her şeyin aynı anda olmasını engelleyen şeydir” (Ray Cummings) 

Daha fazlası için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım