Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya

Ana SayfaKitap YorumlarıTürk Klasikleri

Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya

Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya Psikolojik Türk klasiklerinden biri olan romanda harika psikoloji tahlilleri var

Fatih Harbiye Kitap İncelemesi, Yorumu, Özeti
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti
Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme Özet

Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya hayali ülkesi… Psikolojik roman sever misiniz? İnceden inceye insan davranışlarının ayrıntıları, derinlikleri ve uzun uzun cümleler; bitmeyen paragraflar ile değil Yalnızız gayet akıcı bir roman. Tabii ki her romanda söylediğim gibi, bazı diyaloglar daha kısa olabilirdi, ama Peyami Safa karakterleri teker teker romana serpiştirmiş. Tabii ki Simeranya da var. Bu hayali ütopya ülkesinde her şeye bir çözüm olduğu gibi harika bir ülkedir. Şimdi kitap incelemesi, değerlendirme ve kısa özetine geçelim.

Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak kitaplar, yorumlar ve daha fazlası TIKLA

Yalnızız Peyami Safa Romanının Konusu Özeti

Yalnızız, bir konakta annesi, dayıları ve kız kardeşi ile birlikte yaşayan Selmin’in annesi Mefharet’e hamile olduğunu söylemesi ile başlar. Bu hamilelik şüphe ile başlar. Konu boyunca inanılmaz bir şüphe vardır. Mefharet, kızının dayıları tarafından hamile bırakıldığı gibi sapkınca bir düşünce işindedir. Bu şüphe aklını sürekli bulandırır. 

Büyük dayı Samim ise filozoftur. Olaylara her zaman bilimsel ve teknik açıklamalar getirir. Sevgilisi Meral ile sorunu vardır. Meral, Fransa’ya gitmek ve orada zengin yaşlı bir koca bulmak ister. Samimle arası iyi değildir, ne de babası ve ağabeyi ile. Meral onların gözünde kötü kadın, bir orospu olma yolunda ilerleyen biridir, tıpkı annesi gibi. Selmin ise nişanlısından ayrılmak için başkasından hamile kaldığı yalanını uydurmuştur. Meral’in kardeşi Ferhat ise Selmin’in nişanlısıdır ve araları iyi değildir.

Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya

Yalnızız Peyami Safa Romanı

İki aile arasında sürekli olarak gönül işleri, ev içi çekişmeler vardır. Meral’in tutucu ailesi ve ağabeyi; Bir yandan psikolojisi bozuk Mefharet, Meral’le olan ilişkisini ilerletmeye çalışan Samim… Romanın sonunda herkes için bir trajedi vardır. Olaylar bir yerde acı bir şekilde son bulur.

Yalnızız  Kitap Yorumu ve Simeranya Nedir?

Simeranya Samim’in kitabının adı, kitapta geçen bir nevi ütopik ülkenin adıdır. Yalnızız romanı kitap boyunca devam eden şüphe ve belirsizliklerle; Samim’in o müthiş psikolojik tahlilleri ile devam ediyor. Samim, Simeranya adlı hayali ülkede (Simeranya kitabının bir ütopya olduğu söylenebilir, 150 yıl sonrasını anlatan kitapta aslında insanlık her sorunu çözmüştür, ideal devlet, ideal toplum, ideal inanç…)  gerçek yaşamdaki bütün yanlışları bir bir anlatıyor.

Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya

Yalnızız

İnanca, bilime, insana, eğitime, tarihe dair her türlü fikir Simeranya adı altında dile getiriyor. Özellikle psikolojik tahlillere bakılınca her bir karakterin analizi tam ve kıvamında anlatılıyor.  Toplumun ahlak yargısı, dini inancı ile kişisel çıkmazlar ve gereksiz yere karakterlerin zihnini oyalayan olaylar arasında devam eden yaşam ve istekler….

Özellikle fizik ötesi, maddi olmayan metafizik olaylar; psişik olaylar ile romanda gerilim havasını yakalamak mümkün. Özellikle ahlak anlayışı, 20. yy insanının eleştirisi, bilimin ve soyut şeylerin; metafizik ve içsel her şeyi ve hatta Allah’ı bile insana unutturması gibi konular da psikolojik çıkarımlarda var.

Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya

Yalnızız Peyami Safa

Özellikle Meral’in Avrupa hayali ve aşırı tutucu babasının kardeşinin tutumu bir felaketi tetikler. Selmin’in de Meral gibi Paris hayalinde olması, kadınların erkeklerin ve ailelerinin tutucu kelepçelerinden kurtulmak için her şeyi göze almaları da romanda dikkatimi çeken konulardan biri.

Yalnızız, Ötüken Neşriyat, 346 Sayfa, Kitaba ulaşmak için tıklayın

Etkileyici psikolojik çıkarımlar, Peyami Safa’nın Simeranya adı altında düşüncelerini anlatması; bilim, mitoloji, tarih gibi konuları çok iyi bildiğini de gösteriyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım