Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik

Ana Sayfaİnternet Teknoloji

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik. İnsanlık tarih boyunca ölümsüzlük peşinde koşmuş durmuş. Ölümsüzlüğü ilk, tanrıların diyarına y

Hayal Gücü Beyin İnsan ve İnsanlık Nasıl Geliştirir?
Bilinç Nedir? Bilinci Kopyalamak Mümkün mü?
Gerçeklik Nedir? Beynimizin Oyunları

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik. İnsanlık tarih boyunca ölümsüzlük peşinde koşmuş durmuş. Ölümsüzlüğü ilk, tanrıların diyarına yanına arkadaşı Enkidu’yu da alıp giden, Kral Gılgamış aramış. Tarihte ölümsüzlük için hayat ağacını, gençlik pınarını aramak isteyen İspanyol istilacılar yeni kıta Amerika’nın yerli halklarını katlettiler. Sonuçta kimse tanrıların sihirli iksirini bulamadı. Sümer mitolojisinde tanrılar kendilerini ölümsüz yaratıp insanları kendilerine çalışan ölümlü ve üreyemeyen otonomlar gibi ME’lerin yardımı ile yaratılış odalarında yapmışlardı. Transhümanizm ve teknolojik tekillik (singuarity) ve yine tabii ki yapay zeka da Gılgamış gibi, İspanya Kralı Ferdinand ve kraliçe Isabel gibi insanın ölümsüzlük arayışından başka bir şey değil.

Transhümanizm Nedir?

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik

Teknolojik Tekillik ve Transhümanizm

Transhumanizm insan bedeninin ve zihnin, bilincin makinelerle, sibork benzeri robotlarla ya da yapay zeka ile birleşip insanüstü yeni bir varlığın insan eliyle oluşmasıdır. Ölümlü olan ve bedensel yetenekleri oldukça kısıtlı olan karbon temelli insan ile silikon temelli yapay zeka birleşecek bu birleşme süper insanı ortaya çıkarmayı amaçlar. Özellikle bilinç taşıma ya da aktarma ile insan bilincini yeni konaklara taşıyarak ölümsüz bir insan hayal eder. Insan bedenini modifiye ederek ek özellikler kazanması, makinelere bağlanması “an meselesidir.” Böylece insanın bütün zayıflık ve eksiklikleri ortadan kaldırılmış olur. Bilinç ya da benliğimiz biyolojik vücudumuzda tehlike altındadır, ölünce her şey biter. Bilincimizi her şeyi ile mükemmel bir siborg’e aktardıgımiz gibi bir bilgisayara da aktarabiliriz. Böylece bedenin sınırlamalarından da kurtulmuş oluruz. Insan biyolojik bedeninin kısıtlamalarını aşarak, makinelerle birleşip, bütün beyin faaliyetlerinin, nöral ağlanın simülasyonunu çıkararak insanüstü bir varlık olur.

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik

Ölümsüzlük Transhümanizm 

Transhumanizm dinlerin vadettiği sonsuza dek yaşama, yeni genç bedenlerle dirilmeyi bu dünyada sunarak bir nevi dinin görevini de üstlenir. Kişi kendini istediğinde makineye istediğinde bir bilgisayar ağına, istediğinde sanal gerçekliğe aktararak sonsuza dek yaşar. Yaşam için illede bir bedene gerek de olmaz. Transhumanizm uzak gelecekte az çok gerçek olacak. Ben insanların makinelerle birleşeceği ve ömürlerini çok uzatacaklarını düşünüyorum. Şu anda bile akıllı cihazlar adeta bizim birer organımız haline geldiler.  Hiç birimiz cep telefonu olmadan yaşayamıyoruz. İnternet yoksa yaşam adeta karanlık bir yer oluyor. Tekno Punkçular, biyo hackerler bedenlerine işe yaracağını sandıkları elektronik implantlar takarak şimdiden vücutlarını modifiye ederler. Tabii ki bunların işe y aradığı söylenemez. Gelecekte insanlarla yapay zekanın birleşeceği kesin.

Okumak aydınlanmaktır. Bize yeni dünyaların kapısını açacak bilim kitapları için buraya dokunun

Yapay Zeka Bilinç Nedir?

Bilinç araştırmaları nörolojinin en büyük uğraşıdır. İnsanın öznel deneyimleri vardır. Farkındalık ve bir şeylerin farkında olma gibi durumlar bilinçle açıklanır. Bilinç beyindeki milyarlarca nöron ve trilyonlarca bağlantılı aglarda oluşan elektrik sinyalleridir. Beyindeki elektro kimyasal süreçler insan bilincini ve kişiliğini oluşturur. Aslında ben dediğimiz şey bu sürecin sonucunda ortaya çıkar. Yapay zeka da insan deneyimlerini ve bilincini taklit etmesi gerekecektir. Öznel deneyimlere sahip ve ne yaptığını bilen, hisseden bir yapay zekanın insanınkinden çok farklı deneyimleri olacaktır. İnsanı yok edecek olan yapay zeka ya da insanımsı robotların bilinç seviyesi ve amaçları insanınki ile aynı olmayabilir. Çok korumacı olan bir robot ya da yapay zeka insanı korumak isterken bütün insanlığı yok edebilir. Asimov’un robot kanunu her zaman işlemeyebilir. Insan beyninin tam bir simülasyonu henüz çıkarılmamıştır. Yüz milyar nöronu ve trilyonlarca bağlantıyı taklit edecek ve başka bir sistemde çalıştıracak emülatör teknoloji ise henüz mümkün değil.

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik

Yapay zeka insan

Teknolojik Tekillik ve Ölümsüzlük

İnsanın en büyük sorunu ölümlü olmaktır. İnsana ölümsüzlüğü vadeden teknoloji değil dinler olmuştur. İnsanlar ölüm sonrası saf bir bilinçle ve yenilenmiş bir bedenle sonsuza dek yaşayacaktır. Transhümanizmin de hedefleri aynıdır. Yapay zekanın bilinç kazanarak insan beyninin ve nöral ağının yapabildiğini yapması ile insanlar artık makinelere yüklenecek ya da robotlar, siborglara bilinci akratılacak. Belli bir seviyeden sonra bir yazılımın insan mı yoksa yapay zekamı olduğu anlaşılamayacak. Bir siborg ile biyolojik insan ya da yapay zeka arasındaki fark da ortadan kalkınca teknolojik tekillik (singuarity) yaşanacak. İnsan sonrası bu dönemde insan kendi varlığını bitirip kendi elleri ile yarattığı yeni türü yeryüzüne hakim kılacak. İnsan beyninin bir bilgisayar gibi programlar ve alt programlar, algoritmalar, bilinçli ve bilinçsiz algıyla çalıştığını artık herkes biliyor. İleride insan istekleri ve amaçları ile aynı doğrultuda ilerlemeyen yapay zeka insanlığı yok edebilir? Ya da bizi bir türlü anlamayan ve insandan çok daha zeki ve gelişmiş bilinç seviyesindeki bir yapay zekanın çok daha kozmik amaçları olabilir. İnsanın koruyucusu olurken, yanlış anlaşılma ve insan davranışlarını tam anlamama sonucunda insanları yok edebilir.

Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik

Transhümanizm İnsan ve Ölümsüzlük

Bunlar ister bilim kurgu isterse fantezi olsun gerçek şu ki gelecek yapay zeka çağı olacak. Şu anda dünyanın bütün kapitalistleri bütün global teknoloji devleri yapay zeka, bilinçli makineler, humanoid robotlar, otomat hayvanlar, insan makine birleşimi sistemler üzerinde çalışıyor. Biz ise günümüzü boş siyasi tartışmalarla, betona, tuğlaya, asfalta milyarlarca dolar harcamakla geçiriyoruz. Geleceğin biyolojik bedeninin de ötesine geçmiş insanlığı arasında yerimizi şimdiden almalıyız. İnsanlık ölümsüzlüğe belki de bir bilgisayar yazılımına dönüştürülen bilinci ve nölar ağıyla biyolojik beyninden ayrılacak kavuşacak. Bu konular şu anda çok bilim kurgu gelse de insan ömrünü uzatma, bilinçli yapay zeka gibi konularda ciddi araştırmalar var. Şu ansa bile evdeki ampulden, buz dolabına kadar her şeyi akıllı asistanlarla kontrol ediyoruz. Google ile Siri ile sohbet ediyoruz. Gelecekte Sapiens insanına yer yoktur. Orada dijital tanrı insan olacak.

İlgili kitaplar ve Okuma Listesi

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım