Sineklerin Tanrısı Kitabı Özeti ve İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Sineklerin Tanrısı Kitabı Özeti ve İncelemesi

Sineklerin Tanrısı Kitabı Özeti ve İncelemesi. William Golding Nobel Edebiuay Ödülü sahibi bir yazardır. Sineklerin Tanrısı romanı 260 sayfalık bir r

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme Özet
Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Özeti İncelemesi

Sineklerin Tanrısı Kitabı Özeti ve İncelemesi. William Golding Nobel Edebiuay Ödülü sahibi bir yazardır. Sineklerin Tanrısı romanı 260 sayfalık bir romandır. Olayların seyri film olduğu için biraz farklı. Sineklerin Tanrısı, bir çocuk kitabı değildir. Çocukların bile masumluğu bırakıp yırtıcı birer vahşi olacaklarını William Golding romanda dile getiriyor. Güç ve liderlik için çarpışmalar, güç elde ettikçe vahşileşen, kendini herkesten üstün gören bir liderlin peşinde birbirlerine zulmeden çocuklar insanın içindeki vahşiliği ve ilkelliği gözler önüne seriyor. Mina Urgan’ın son sözde yazdıkları romanı daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Zihnimizi aydınlatacak, bizi yeniden inşa edecek; yaşama bakış açımızı genişletecek kitaplar için TIKLAYIN

Kitapta anlatılanlar aslında insanın güç elde ettikçe nasıl da vahşileşip, kendini her şeyden üstün görünüşünün özetidir. Ama romanda olduğu gibi olmayan bir canavardan korkan korkan çocuklar hem korkak hem de vahşidir. Biz insanların halide böyle değil mi? Yaşamda bir çok zorluk ve korkularımız ile yüzleşip tit tir titrerken bir yandan da kendimizi her şeyin hakimi ilan edebiliriz. İnsan insanlıktan çıktığı zaman bir diğerini haksız sebeplerle gözünü kırpmadan öldürebilir ve aşağılayabilir. 

William Golding Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı Kitabı Konusu Özeti

Romanının kısa bir özetini çıkaracak olursam ki Mina Urgan son sözde kitabı harika bir şekilde yorumlayıp bir özetini çıkarıyor. 3. dünya savaşı çıkmıştır. Nükleer bir savaştır. Bir gurup çocuğu savaştan taşıyan askeri uçak bir adaya üşer. Çocuklar kurtulurken uçağın pilotu da ölür. Çocuklar adada tek başlarına kalırlar.

Adaya ilk çıkanlardan Ralph ve yeni tanıştığı Domuzcuk lakaplı çocukla bir deniz kabuğu kabuğu bulur. Deniz kabuğunu bir ıslık gibi kullanarak adadaki herkesi bir araya toplar. Bir lider seçimi yapılır. Jack ve Ralph şef/lider olmak için oylanır. Oylamada Ralp şef seçilir. İlk ve asil görevleri bir ateş yakmaktır. Dumanı sayesinde kurtulacaklardır. Ateşi de herkesin özellikle Jack’in aşağıladığı ve düşük tabakadan gördüğü şişman Domuzcuk’un gözlüğü ile yakarlar. Jack ise domuz avlamak için takımını kurar. Jack’e göre ateş yerine avcılık yapmak gerekir. Ayrıca adada bir canavar olduğuna kendilerini inandıran çocuklar ve Jack’in önderliğinde darbe yaparak liderliği Ralph’in elinden alırlar.

Sineklerin Tanrısı kitabı

Sineklerin Tanrırı Roman

Aslında var olmayan canavar korkusu, Jack’in Ralph ve Domuzcuk’a duyduğu kin;  yeni şefin önderliğinde git gide tırmanır. Yüzlerini boyayarak bir maskenin altına saklanan çocuklar canavar korkusu ile Simon’ı canavar sanıp öldürürler. Daha sonra vahşileşen Jack ve kabilesi Domuzcuk’u öldürürler. Sıra Palph’e gelmişitir. Kana susamış vahşiler haline gelen çocuklar güç kazandıkça daha fazla kan isteyen ve artım domuz öldürmekle tatmin olmayan şef Jack için Ralph’i de öldürmek isteyeceklerdir.


Kitabın orijinal adı: Lord of the Flies TIKLA
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları TIKLA
Sayfa sayısı: 260
Çevirmen ve Son söz: Mina Urgan

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım