Sineklerin Tanrısı Kitabı Ölmeden Önce Okuncaklar

Ana SayfaKitap Yorumları

Sineklerin Tanrısı Kitabı Ölmeden Önce Okuncaklar

Sineklerin Tanrısı romanı ölmeden önce okuncak kitap kategorisinde. William Golding Nobel Edebiuay Ödülü sahibi bir yazardır. Sineklerin Tanrısı roman

Mustafa Sönmez Kitapları – Oku İndir
Fahrenheit 451 Romanı Yorumu Konusu ve Özeti
Einstein Kitapları Tavsiye Listesi

Sineklerin Tanrısı romanı ölmeden önce okuncak kitap kategorisinde. William Golding Nobel Edebiuay Ödülü sahibi bir yazardır. Sineklerin Tanrısı romanı 260 sayfalık bir romandır. Roman 1990 yılında beyazperdeye uyarlandı. Fakat kitapdaki gibi ayrıntı ve etkili değil. Olayların seyri film olduğu için biraz farklı. Sineklerin Tanrısı, bir çocuk kitabı değildir. Çocukların bile masumluğu bırakıp yırtıcı birer vahşi olacaklarını William Golding romanda dile getiriyor. Güç ve liderlik için çarpışmalar, güç elde ettikçe vahşileşen, kendini herkesten üstün gören bir liderlin peşinde birbirlerine zulmeden çocuklar insanın içindeki vahşiliği ve ilkelliği gözler önüne seriyor. Mina Urgan’ın sonsözde yazdıkları romanı daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Kitapta anlatılanlar aslında insanın güç elde ettikçe nasıl da vahşileşip, kendini her şeyden üstün görüdüşünün özetidir. Ama romada olduğu gibi olmayan bir canavardan korkan korkan çocuklar hem korkak hem de vahşidir. Biz insnaların halide böyle değil mi? Yaşamda bir çok zorluk ve korkularımız ile yüzleşip tit tir titrerken bir yandan da kendimizi her şeyin hakimi ilan edebiliriz. İnsan insnalıktan çıktığı zaman bir diğerini haksız sebeplerle gözünü kırpmadan öldürebilir ve aşağılayabilir. 

Ölmden önce okunacak kitaplar listesi için TIKLA

Sineklerin Tanrısı Kitabı

Sineklerin Tanrısı Kitabı Konusu Özeti

Sineklerin Tanrısı romanının kısa bir özetini çıkaracak olursam ki Mina Urgan sonsözde kitabı harika bir şekilde yorumlayıp bir özetini çıkarıyor. 3. dünya savaşı çıkmıştır. Nükleer bir savaştır. Bir gurup çocuğu savaştan taşıyan askeri uçak bir adaya üşer. Çocuklar kurlurken uçağın pilotu da ölür. Çocuklar adada tek başlarına kalırlar.

Adaya ilk çıkanlardan Ralph ve yeni tanıştığı Domuzcuk lakaplı çocukla bir deniz kabuğu kabuğu bulur. Deniz kabuğunu bir ıslık gibi kullanrak adadaki herkesi bir araya toplar. Bir lider seçimi yapılır. Jack ve Ralph şef/lider olmak için oylanır. Oylamada Ralp şef seçilir. İlk ve asil görevleri bir ateş yakmaktır. Dumanı sayesinde kurtulacaklardır. Ateşi de herkesin özellikle Jack’in aşağıladığı ve düşük tabakadan gördüğü şişman Domuzcuk’un gözlüğü ile yakarlar. Jack ise domuz avlamak için takımını kurar. Jack’e göre ateş yerine avcılk yapmak gerekir. Ayrıca adada bir canavar olduğuna kendilerini inandıran çocuklar ve Jack’in önderliğinde darbe yaparak liderliği Ralph’in elinden alırlar.

Sineklerin Tanrısı kitabı

Sineklerin Tanrırı Roman

Aslında var olmayan canavar korkusu, Jack’in Ralph ve Domuzcuğa duyduğu kin;  yeni şefin önderliğinde git gide tırmanır. Yüzlerini boyayarak bir maskenin altına saklanan çocuklar canavar korkusu ile Simon’ı canavar sanıp öldürürler. Daha sonra vahşilesen Jack ve kabilesi Domuzcuk’u öldürüler. Sıra Palph’e gelmişitir. Kana susamış vahşiler haline gelen çocuklar güç kazandıkça daha fazla kan isteyen ve artım domuz ölüdrmekle tatmin olmayan şef Jack için Ralph’i de öldürmek isteyeceklerdir.

Bütün kitap tavsiyeleri ve özetler için TIKLA

Sineklerin Tanrısı romanı kapağı

Sineklerin Tanrısı Kitabı


Kitabın orijinal adı: Lord of the Flies TIKLA
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları TIKLA
Sayfa sayısı: 260
Çevirmen ve Sonsöz: Mina Urgan

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım