Objelerin İnsandan Değerli Olması Yaşamdaki Yerimiz

Ana SayfaYaşam

Objelerin İnsandan Değerli Olması Yaşamdaki Yerimiz

Objeler neden insnlardan daha değerlidir? Yaşamdaki yerimiz nedir? Neden bu kadar benciliz?

2020 Yılı ve 2020’ler Neden Çok Önemli Olacak?
Yaşam Nedir, Neden var? Yaşamdan Beklentilerimiz
Deizm Nedir? İnsan Neden Deist Olur?

Objelerin İnsandan Değerli Olması Yaşamdaki Yerimiz. Yaşamın neden var olduğuna dair binlerce saatlik felsefi tartışma yapılabilir. Aslında yaşam da yaşamak da çok kolay. Yaşamı zorlaştıran yine insanın kendisidir. Dünya bizim için yaratılmıştır öyle değil mi? Hatta evren, biz onu izleyelim diye var edildi. Dünya evrenin merkezindedir. İnsan da hepsinin merkezindedir. Özellikle eş cinsel, siyah ya da kızıl tenli; kadın değilseniz siz de insanlar arasında merkezdesiniz. 🚫 İnsan kendi içinde bile bu tip yerin dibine giresice ayrımları yapıyor. Bir yandan da kocaman evrenin kendisi için var olduğunu dillendiriyor ve buna inanıyor.

Yaşama dair en güzel düşünceler ve daha fazlası için tıklayın

Objelerin İnsanlardan Değerli Olması

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılın ilk çeyreği iletişim ve akıllı telefon çağı olduğunu biliyoruz. Bu yüzyılın yarından itibaren yapay zeka ve sanal gerçeklik ile klasik sosyal medya ve akıllı telefonlarımız tarih olacak. İnsan günün birinde Kral Gılgamış gibi kendini ebedi yaşayan bir tür yapmanın peşinde koşacak. Gılgamış başaramadı, tanrılardan bu sırrı alamadı ama insan bunu başaracak. Ama öncesinde objelerin insanlardan değerli olması sorununu çözmeli.

Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli?

Objeler (Telefon)

İnsan yaşamı o kadar ucuz ki anlatamam. Bol bol yürüyüş yapmayı, insanların hareketlerini, tepkilerini izlemeyi severim. Çoğunlukla tartışılmaz doğruların kurbanı oluyor insan. İnsanın körü körüne, hiç kendi düşüncelerini katmadan, inandığı doğrular aslında zihinsel bir virüsten farksızdır. Nesneler de artık çok değerli olmaya başladı. Teknoloji, iletişim, akıllı telefon-tablet çağındayız demiştim değil mi? İşte kendi ellermizle yaptığımız bu nesnele bizden değerli. Çünkü ulaşmak o kadar zor ki! Ortalamanın biraz altında bir akıllı telefon, bir insanın 1 aylık emeğinden daha fazlasını ediyor. Dijital platformlar bizi zaten aylık haraca bağladı bile. 40€ olan bir objenin, bizde bu birimin en az 3 katı olması da ayrı bir konu. Elektrik, internet, doğalgaz, su gibi faturalar da bizden değerli.

Yali, Çiçikov ve Daha Fazlası

Aslında biz sıradan insanlar birer “Ölü Canlar”ız. Sermaye sahipleri ya da objeleri insan yaşamından üstün yapanlar da “Çiçikov”lardır. Tüfek, Miktop ve Çelik kitabında Yeni Gineli Yali’nin sorusu çok çarpıcıdır. Yali, beyaz adamın neden bu kadar çok “kargo”sunun olduğunu sorar. Yerli adam bu kadar çok objeye neden ihtiyaç duyulduğunu anlayamaz. Yali sormaya devam eder. Neden Avrupalılar bu kadar zengin ve güç sahibidir de kendileri değildir. Coğrafi leşifler de yeni ticaret yolları aramak için yapılmadı mı? İnsan kendi ürettiğinin kölesi oldu. Şimdi ise sanal objelerin kölesi olmuş durumdayız.

Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli?

Objeler (Telefon)

Yaşamdaki Yerimiz

Artık o kadar değersizleştik ki anlatmak ne mümkün! İnsanlın binlerce yıldır kendini evrenin merkezi sandı. Sanmaya da devam ediyor. Başlangıçta da yazdığım gibi bu konuyu tartışmakla bitiremeyiz. Ama şunu diyebilirim ki evrenin merkezinde değiliz. Tüm canlılar eşittir. Tüm canlılar aynı evrensel yasalar içinde yaşama başlayıp devam eder. Biyolojik ve zihinsel ihtiyaçlarımız neredeyse aynıdır. Hatta yaşamdan beklentileirmiz bile aynıdır. İşte biz insan türü kozmik bir varlık olmak istiyorsak şu anki bütün zihinsel karmaşayı bir kenara bırakmalıyız. İnsanın gerek zihinsel gerekse biyolojik evrimi devam edece. Belki de ileride insnalık ölümsüz kalmanın yolunu bulacaktır. Artık kozmik bir varlık ya da kendince “tanrı” olan insan dünyayı terkedecektir. Geride ise klasik bozguncu insanlık ve bir tülü değişmeyen sabit fikirler kalacaktır. 

İçerik metni (alıntılanan bölümler hariç) www.mustafasonmez.com tarafından üretilmiştir. Yazının tamamı alıntı yapılamaz, başka sitelerde yayınlanamaz. Alıntı yapmak isterseniz lütfen iletişime geçin. Her hakkı saklıdır. Bilgi tüm insanlığın ortak malıdır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım