Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli?

Ana SayfaYaşam

Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli?

Objeler özellikle cep telefonları kısacası bütün üretilen şeyler neden insandan daha değerlidir?

Hayal Gücü Beyin İnsan ve İnsanlık Nasıl Geliştirir?
2020 Yılı ve 2020’ler Neden Çok Önemli Olacak?
Yaz Üçgeni Vega, Altair, Deneb Üçgen Takımyıldızı

Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli? İletişim çağında yaşıyoruz. 19. YY’da yaşasaydık tren çağında yaşayacaktık. 18. YY sonlarına doğru doğsaydık buharlı gemi çağında yaşayacaktık. 20 yy’ın 60’lı yılları da beyaz eşya çağıydı. Günümüz insanı için iletişim özellikle internet artık temel gıda gibi önemli bir ihtiyaç haline geldi. Zaten her şeye dijital olarak ulaşmıyor muyuz? Hastane randevularından tutunda vergi ödemeye; alışverişten kitap arşivlerine kadar aklımıza gelecek çoğu uygulama için artık fiziksel bir işleme gerek yoktur. Bu işlemleri de tabii ki internet ve akıllı telefonlar ile yapıyoruz.

Blogumdaki istatistiklere göre kullanıcıların çoğu siteme mobil cihazlardan yani bir telefondan siteye giriyor. Tabletle girişler neredeyse bilgisayar kadar. Yani internet ve orta sınıf bir telefon artık vatandaşlık hakkı olarak değerlendirilmeli ve lük sayılmamalı; ulaşılamaz olmamalı. Her şeyin dijital olduğu bir dünyada biz analog kaldık.

Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli?

İnsan ve Telefon

Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli?

Objeler, nesneler, şeyler ya da şeyin çoğulu eşya… Hepsi aynı anlamda. Objeler artık insan yaşamından daha değerli olmaya başladı. Örneğin bu videoyu çektiğim 2. sınıf sık sık teknik servise giden telefon bir insanın bir aylık emeğinden daha değerli. Tabii ki her zaman değerli olan insandır. Değerli olan canlılardır. Tüm canlılar aslında değerlidir, ayrım yapılamaz. Sonuçta biz insanlar objeler karşısında Gogol’ün Ölü Canları gibi bir konumdayız. Çiçikov, ölmüş fakat kayıttan düşmemiş canları yani köle köylüleri ucuza satın alır. Galiba 21. yy’da iletişim çağında objeler özellikle telefon karşısında hepimiz birer Ölü Can gibiyiz. Bazen bu hisse kapıldığımız oluyor.

Objeler (Telefon) Neden İnsandan Daha Değerli?

Telefon elektronik objeler

Bir de sanal objeler var. Oyunlardaki sanal eşyalardan bahsetmiyorum. Dijital platformlar da bir nevi sanal objelerdir. Dijital platformlar için bizler sadece birer kullanıcıyız. Obje olarak baktığımızda dijital platformlar bile insandan daha değerli. Evet, milyarlarca $ değeri olan dijital platformların sanal kişilikleri dünyadaki 7 milyar insandan bile daha değerli olabiliyor. Biliyoruz ki ne dünyamız ne de insan evrenin merkezinde değil. Hiç bir şey bizim için özel olarak var edilip hizmetimize sunulmadı. Ne galaksideki yerimiz ne de evrendeki yerimiz özeldir. Samanyolu Galaksi’sinde dış sarmallardan birindeki sıradan bir güneşin yörüngesindeyiz. Bu terk edilmişlik bu yalnızlık içinde bile kendi ürettiğimiz objeler, kendimizden değerli oluyor.

Daha fazla benzer içerik için tıkla

 

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım