Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Neva Bulvarı, Petersburg'da yaşayan iki arkadaşın aynı meydanda yaşadıkları farklı dramı konu edinir.

Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti
Uysal Kız Dostoyevski Kitap Özeti İncelemesi
Modern Love (Aşk) Amazon Orijinal Dizi İncelemesi

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti değerlendirmesi. Nikolay Vasilyeviç Gogol öyküsüdür. Rus klasiklerinden bildiğimiz meşhur Neva (Nevski) Bulvarı bağlantılı bir öyküdür. Aslında iki arkadaş, intihar, kadınlar konu edilse de asıl konu bulvarın kendisidir. İlk okuduğum kitabı tabii ki Ölü Canlar romanıydı. Zaten Gogol denilince benim gibi sıradan bir okurun aklına gelen kitaplar: Ölü Canlar, Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto, Burun, Neva Bulvarı’dır. Yani Petersburg Öyküleri ilk olarak aklımıza gelir. Yıllar önce okuduğum bu öyküleri tekrar okumak büyük zevk veriyor. Dünya klasiklerini ilk okuduğum zamanlara bir zaman yolculuğu yapıyorum adeta…

Kitaba yani öyküye yıldızım

Değerlendirme: 3 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, zihin aydınlatan kitaplar, BURADA

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu

Bir zamanların en ünlü caddelerinden birinin adı. Rus klasiklerinde adı sık sık geçer. Googol bu öyküsünde aslında iki arkadaşın Neva Bulvar’ında peşinden gittikleri kadınlardan da iki arkadaştan da bahsetmiyor. Burada aslında bahsedilen bulvarın kendisi. Bulvar adeta etten ve kemiktendir. Bir ruhu vardır. Öyküye başlarken sayfalarca bulvar anlatılır. Bu anlatım o kadar canlıdır ki! Bulvarı gözünüzün önünde canlandırırsınız. Bulvara girip çıkan insanlar, hangi sosyal statüden insanlar oraya uğrar? Nerede ne bulunur? Günün hangi saatinde kalabalıktır? Bulvar sanki bir panayır yeridir.

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu

Neva (Nevski) Bulvarı

Bulvarın çok romantik bir havası vardır. Saat 4’ten sonra boşalan bulvarda boş gezenlerden başkası bulunmaz. Ama akşam lambalar yanınca yine sabah ki kalabalığına kavuşur. İşte bu meydanda her türlü Rus insanı bulunur ve buraya uğramayan insan neredeyse hiç yoktur. İşte bu insanlar arasında biri ressam diğeri teğmen iki arkadaş vardır. Onlar da Neva Bulvarı’nın cazibesine, pisliğine kapılanlardandır.

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Neva Bulvarı

Romanın Özeti

Genç ressam Piskarev ve arkadaşı Teğmen Pirogov Neva Bulvarı’da gezinirken gözlerine iki kadın ilişir. Piskarev sarışın bir kadının peşinden gider ve kadını takip eder. Kadın bir eve girer, ressam da o eve girer. Ressam kadının girdiği evin bir batakhane gibi bir yer olduğunu görünce oradan kaçsa da kadına bir defa âşık olmuştur. Kadın ressamı uşağı vasıtası ile evine çağırır aslında yüksek sosyeteden biridir. Ressam ona aşkını anlatsa da kadın bu aşkı ve Piskarev’i aşağılar. Sonuç ise tam bir trajedidir.

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Neva Bulvarı

Diğer arkadaş Teğmen Pirogov da bulvarda bir kadının peşinden gider, o da evli bir kanının peşine düşmüş ve kocasına rağmen kadına kur yapmaktadır. Alman kocası durumun farkına varmış ve çok öfkelenmiştir. Fakat teğmen, ressamdan daha şanslıdır çünkü o delicesine âşık olmamıştır olsa olsa onun için bu bir eğlencedir. Biri romantizm ve aşk için canından olan diğeri ise sırf eğlence için bir kadının peşinden giden iki arkadaşın ortak noktaları aslında neva Bulvarıdır. Her şey orada başlar…

Kitap Sayfası: 79
Toplam okuma saati: 1.5 Saat
Yayın Evi: Koridor Yayıncılık

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım