Müzik Dinlemek Günah mı? İyileştirici Müzik Terapisi

Ana SayfaYaşam

Müzik Dinlemek Günah mı? İyileştirici Müzik Terapisi

Müzik insanlığın zihninde oluşan en iyi şeylerden biri midir? Günah mıdır nedir müzik? Yoksa bildiklerimiz yanlış mı?

İlahi Komedya Cehennem Özeti Konusu ve Alıntılar
Faust Goethe Kitap Özeti İncelemesi Yorumu
Akşam Tırnak Kesilir mi? Kesilmesi Günah mıdır?

Müzik Dinlemek Günah mı? İyileştirici Müzik Terapisi bu yazının konusu. Müzik Tedavisi ve Mozart Etkisi, Kürelerin Armonisi gibi çılgın teorileri de bu yazıda okuyacaksınız. İlk olarak başlıkta kullandığım müziğin günah olması konusuna değineceğim. Daha sonra konumuz olam müziğin renkli dünyasına giriş yapacağız. Müzik her zaman bir arınma, zihni temizleme, dinlendirme, iyileştirme, yöntemi olarak kullanılmıştır. Beyin kapasitemizi arttırmak ve mutlu olmak için müzikten faydalanabilir miyiz? Müzik, insanlığın ürettiği en iyi şeylerden biri olabilir mi? Hadi bu sorunun cevabını arayalım.

Zinciri Gitar

Elektro Gitar

Müzik Dinlemek Günah mı? İyileştirici Müzik Terapisi

Günah dini bir kavram olduğu için pek yorum yapmayacağım. Hatta hiç yorum yapmayacağım. Müzik dinlemek bana göre günahı bir tarafa bırakın arınma ve aydınlanmadır. Keskin ve yıpratıcı, kanıtlanamayacak yorumlardan kaçınmak gerekli. Günah daha çok bir başkasına verilen zarardır. Bu zarar ister maddi olsun isterse psikolojik olsun fark etmez. Hatta bu zarar verme durumu bütün canlılar için geçerlidir. Bilinçaltını kontrol eden, insan psikolojisini ve beynin kimyasını cidden bozacak müzikler yok değildir. Ama bu tür içerik bir yapımcının müzik albümü şeklinde çıkardığı şarkılara müziklere benzemez. İnanmak da kişinin kendi içinde yaşadığı bir durumdur. Görecedir. Bir başkasının ne dinlediği, ne izlediği, kimi sevdiği vb. konularda hüküm vermek ve yaşama  müdahale etmek pek de doğru sayılmaz. Bir başkasına saldırmadan ve bir diğerinin içsel dünyasını karalamadan herkes yaşamını istediği gerçeklik düzeyinde yaşayabilir. Benim kişisel inancıma göre müzik dünyada algıladığımız en güzel şeylerden biridir.

Müzik Dinlemek Günah mı? İyileştirici Müzik Terapisi

Müzik ve Notalar

Gerçeklik ve Müzik Dinlemek

Müzik, notalardan ve değişik frekanslarda titresen ses dalgalarından oluşur. Aslında dış dünyada ses diye bir şey bulunmaz. Dış dünyada renk, ışık, konu, rüzgar, gün batımı manzarası, aşk diye bir şey de bulunmaz. Her şey beynimizin bir yorumundan ibarettir. Duyabildiğimiz sesler belirli frekanslar arasındadır. Renkler de elektromanyetik spektrumun mor ile kırmızı arasındaki frekanslarına denk gelir. Dış dünyada her şey, enerji ve frekanslardan ibarettir. Katı olarak hissettiğimiz nesnelerin bile gerçekliğini beynimizde oluştururuz. Sicim teorisine göre atom altı paracıkları bile oluşturan iki boyutlu titreşen sicimlerdir. Kısacası müzik aslında her şey gibi beynimizdeki milyarlarca nöron ağının ve kimyasalların tepkimesiyle ortaya çıkar. Dünyada ya da evrende değil, beynimiz içinde yaşarız. Müzik gerçekliği işte bu kadar basittir, daha fazla karmaşaya gerek olduğunu düşünmüyorum. 

Müzik Dinlemek Günah mı? İyileştirici Müzik Terapisi

Kürelerin Armonisi

Pisagor, Kürelerin Müziği (Armonisi)

Ünlü Yunan Filozofu Pisagor, müzikteki matematik oranlar üzerine çalışmalar yapmıştır. Evrende her şeyin armonik ilişki içinde olduğunu öne sürmüş ve yıldızların gezegenlerin; fiziksel ve ruhsal bedenimizin; duygularımızın da kendilerine has müzik oluşturduğunu söylemiştir. Kürelerin armonisi ( Harmony of the sphere) ya da kürelerin müziği (Music of the sphere) önermesine göre: müzikal oranlara göre dizilmiş gezegenler arasındaki uzaklıklar müzikal aralıklara tekabül etmekteydi.

İyileştirici Müzik Terapisi Mozart Etkisi

1995 yılında yapılan bir çalışma Mozart Etkisi’de (Mozart Effect) dikkat çekici bir çalışmadır. Klasik eserlerin matematiksel yapısı ve elektriksel nöron faaliyetleri arasında benzerlikler olduğunu gören Gordon Shaw, müzik ile nöronların elektriksel faaliyetleri arasında bir ilişki olduğunu öne sürmüştür. Özellikle Mozart dinlemenin beyin fonksiyonlarını arttıracağını iddia etmişti.

Mozart Etkisi ve Müziğin İyileştirici Gücü

Mozart Etkisi

Daha sonra Shaw deneyler yapar bu deneylerde Mozart dinleyen öğrencilerin IQ’larının 8-9 puan arttığını görür. Fakat daha sonra yapılan deneylerde Shaw’ın ulaştığı sonuçlara ulaşılamaz. Mozart Etkisi rafa kaldırılır.

Fakat müzik dinlemek, bize hitap eden ruhumuzu okşayan müzikler bizi daha zeki yapmasa da daha mutlu eder. Aklımızdaki olumsuzlukları alır ve daha sakin düşünmemizi sağlayabilir. Müzik, bizi içinde bulunduğumuz olumsuz durumlardan uzaklaştırma gücüne sahiptir.

Müzik Dinlemek Günah mı? İyileştirici Müzik Terapisi

Mutluluk ve Müzik Dinlemek

İyileştirici Müzik Terapisi ve Tedavi

Müzik tedavi edici bir etkiye de sahiptir. Beyinlerinin ön kısmı zarar görmüş, soyutlama ve dil yeteneklerini kaybetmiş hastalar kimi zaman müzik ile birlikte şarkı söyleyebilmişlerdir. Yine afazi, söz yitimi hastalarında da müzik iyileştirici rol oynamıştır.

Amnezi yani hafıza sorunu olan hastalar özellikle uzun süreli hafızasında sorun olan, zaman ve mekândan adeta soyutlanan; hafızası birkaç saniye ile birkaç dakika arasında bir sıfırlanan hastalar müzikle uğraştıkları zaman bu durumun müzik icra ettikleri zaman boyunca yok olduğu da görülmüştür.

Felçli hastalar, tik hastaları, Parkinson ve diskinezi hastaları; sporcular hep müzikle sıkıntılarını aşmayı başarmışlar. Müzik ve tempo tutmak, konuşmadan ve düşünmeden her şeyden ayrı olarak insanı harekete geçirdiği kanıtlanmış. Bütün nörolojik hastalıklarda, beyin hasarlarında, vücut tutulmalarında müzik her şeyden ayrı olarak iyileştirici olmuş.

Müzik listeleri Spotify çalma listeleri kişisel bir müzik sayfası için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım