Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer İncelemesi

Mutlu Olma Sanatı, aslında mutlu olmamayı öğrenmekten geçer

Putların Alacakaranlığı Kitap Özeti İnceleme
Cahil Filozof Voltaire Kitap Özeti ve İncelemesi
Zhuangzi Chuang Tzu Metinleri Özet Alıntılar

Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer İncelemesi. 53 sayfalık minicik bir kitap. Uzun kitaplar insanı sıkar. Çok sayfalı kitaplar insanın gözünü fena halde korkutuyor. Haksız da sayılmayız, bazı kitapları bitirmek aylar alabiliyor. Kim olursa olur uzun kitapları okurken sıkılmadığını söylerse inanmam. Ben de kısa kitapları sevenlerdenim. Schopenhauer’u anlamak zaten oldukça zordur. Kötümserlik felsefesinin mutluluğu nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını da almış olacağız. Durum bu minicik kitap hiç de öyle değildi. Konumuza yani kitabın özeti eve incelemesine geçmenin zamanı geldi.

Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer İncelemesi

Arthur Schopenhauer Mutlu Olma Sanatı

Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer İncelemesi

Aslında bu sanat bir nevi acıdan kaçınma sanatıdır. İnsan asla mutlu olamaz. İnsanın doğasında ve varlığının temelinde acı ve mutsuzluk vardır. Aklı başında olan kişi hoş olanın değil, acı vermeyenin peşindedir.” Aristoteles’in sözü konuyu özetler gibidir. Aslında mutlu olma sanatı diye bir şeyin olmadığını 56 sayfalık kitap boyunca okuyoruz. Bir nevi elindekilerle yetin otur oturduğun yerde, diyor bize Schopenhauer. Bana bu biraz hani bize her zaman sabırlı olmayı, azla yetinmeyi öğütleyen bir takım insanların nasihatleri gibi geldi.

Mutluluk neyimize gerek değil mi? Sahip olduğumuz şeyler bizi aslında mutsuzluğun asıl nedeni olabilir. Sahip olmak istediklerimiz de bizi mutsuz edecektir. Bazı şeyleri elde etmenin sahip olmanın nasıl olacağını değil, elimizdekileri kaybedeninin nasıl olacağını düşünmeliyiz. Mutlu olmak biraz züğürt tesellisi gibi bir şey olsa gerek… İlla ki mutlu olacağız diye bir şey yok, mutsuz olmayalım yeterlidir. Ama günümüzde mutsuz olmamanın imkanı var mı ki! Batan ekonomi, her gün en basit ihtiyaçlarımızın bile altında ezildiğimiz bir 21. yy ülkesinde en güzeli bize en az mutsuzluk verecek şeyleri düşünmek olsa gerek. Genel olarak çok ilgi çekici ve bir çırpıda okunacak bir kitap. Kitap içindeki felsefi terimleri de araştırarak okumada fayda var. 32. hayat kuralında bahsedildiği gibi mutluluk kaderimizde yoksa mutlu olamayız. Kadercilik benim en sevmediğim ve kabul etmediğim kavramlardan biridir.

Daha fazla aydınlık ve daha fazla kitap için buraya dokunabilirsin.

Kitabın özeti ve Anlattıkları

İnsan dünyaya mutluluk ve zevk beklentileri ile geliriz. Fakat insanın ilk öğrendiği hiç bir şeyin bize ait olmadığıdır. Acı ve ıstırap gerçek, mutluluk ise ancak bie sanrıdır. Kıskançlık her ne kadar acımasız bir duygu olsa da kıskançlık için elimizden geleni yaparız. Kıskançlıktan kaçınmak gerektir.

İnsan yaşam boyunca bir karakter edinir. İnsan hep aynı beden yapısına sahip olsa da kişiliği zamanla değişir, insan bazen kendini tanıyamaz. İnsan doğru benliğe ulaşana kadar hep yanlış yapar. İnsan her zaman bahtına düşeni yaşar. İnsan her şeyini feda etse de istediğine ulaşabilmesi mümkün değildir. İnsan ne yapmak istediğini ve ne isteğini bildiğinde doğru şeyler yapabilir. Fakat bu olmaz, insan dümdüz bir yoldan gitmez, yolundan sapar acı çeker. Kendini mutsuz hisseden insan ulaşmadığı konumlara karşı kıskançlık hissedecektir. İnsanlar kaderlerini ve sefil yaşamlarını değiştiremezler.

Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer İncelemesi

Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer

Memnuniyetsizliğimiz isteklerimiz sınırsız olunca, bu sınırsızlığı önleyecek bir zihinsel mekanizmadan yoksun olunca ortaya çıkar. Zenginler daha fazlasını isterken fakirler ez azla yetinmesini bilir. Mülkiyet edinen insanın istekleri o oranda artar.

Mutlu olmak anlık bir yanılsamadır, belirlidir süre sonra ortadan kalka. Zengin insanlar kadar fakirler de gerçekten çok keyifli ve mutlu olabilirler. İnsan bir şeyi bulunca ölçüsüz sevinir, oysa olduğu şeyi her an kaybedebilir. Mutluluk bazen bir kuruntudan ibarettir insanın daha bük acılar çekmesinin nedenidir. İnsan itidalli davranıp sevincini dinginle melidir. Istırap yaşamın yaşamın özünde vardır, insanın içindedir. Acı dış dünyadan gelmez. Istırap, yaşamda değil insanın içindedir ve insan bu gerçeği reddetmeyi seçer, hep dış kaynakları suçlar.

Mutlu Olma Sanatı Arthur Schopenhauer İncelemesi

Mutlu Olma Sanatı

Zevkler ve Mutlu Olma

Talihsizlikler karşısında insan kendini avutmalıdır. İnsan kendiyle bol bol konuşmalıdır. İnsan neşeli olmalıdır. Neşeli insan mutludur, açık havaya çıkmalıdır, mutluluğun yerini neşe alabilir. Mutluluğun zamanlaması belirsizdir, insan çok fazla bulunduğu ana ve geçmişe bağlı kalmamalıdır. Yani mutlulukla mutsuzluk arasında bir bekleyişte olmayız. Ne mutlu ve mutsuz bir durumda mutluluk fırsatını elimize geçirsek mutlu olabiliriz. Yaşamda başından bir çok sıkıntı geçirmiş insan, yeni bir sıkıntıda mutsuz olmaz çünkü zaten onlarca sıkıntı geçirmiştir. Sıkıntılar artık daimidir. Daimi sıkıntı mutsuzluk getirmez.

Zevkler ve mutlu olma negatif duygular ya da durumlardır. Yaşam zevk alınacak bir şey değildir ancak geçiştirilecek bir şeydir. Yaşam sadecede atlatılmalı, geçirilmelidir. En şanslı kişi yaşamda en büyük zevklere konan, sevinçler yaşayan değildir. En şanslı kişi yaşamını fiziki ve içsel acılarla geçirmeyen kişidir. Sevinçler negatif duygulardır. Önemli olan hoş olan değil acı vermeyen şeyin peşinden koşmaktır. Mutluluk ve zevkin peşinden koşmak, insana kırgınlık, ıstırap verir. Zevkler yeri geldiğinde acı verecektir.

İnsan gelecek için endişelenip, saçma sapan hayaller kurmamalı. Her konuyu her meseleyi ona ait zamanda düşünmeliyiz. Büyük bir mesele için endişe duyabiliriz ama bu durum binlerce küçük endişelerimiz için çözüm olmayacaktır. Endişe etmenin bir sonu yoktur. Mutlu olmak, olabildiğince az mutsuz ve katlanabilir yaşam sürmek demektir. Objeler ve sahip olduğumuz hayal gücünün imgeleri bizi mutlu etmez. İnsan zihnini kavramlara vermelidir.

Engeller olması gerekenler

  • Daha fazlasını istememek
  • Memnuniyetsizlik
  • İnsanın mutsuzluğu bir nevi şandır. Mutsuzsan mutsuzsun demektir bunu tersine çeviremezsin. Çabalamaya gerek yok.
    Neşeye kapı açmalıyız, neşeli insan mutludur.
  • İnsan mutlu olamaz, sadece eline fırsat geçerse mutluymuş gibi yapar.
  • Dünya aslında mutsuzluk ve sıkıntı kaynağıdır, daha doğrusu insanın kendi varlığında, varoluşunda mutsuz olma durumu vardır ve mutsuzluk içseldir.
  • İnsan acı vermeyenin peşinden koşmalıdır. Yani bir nevi yüksüz nötr şeyleri insan elde edebilir. Pozitif güzellikle kuruntu, pozitif acılar ise gerçektir. Sadece acıdan kaçınmak yeterdir.
  • Çok mutsuz olmamanın sırrı çok mutlu olmayı istememekten geçer. Yaşamdaki istekleri en aza indirmelidir. Çok mutlu olmak zor, çok mutsuz olmak kolaydır.
  • Pozitif mutluluk gerçek değildir, gerçek olan acıdır.

Kitap sayfa sayısı: 53 Okuma süresi: 1 saat: Yayın evi: Can Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 1
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım