Ana SayfaBilim

Moore Yasası nedir? Geleceğin Teknolojileri

Moore yasası nedir? Bu yasaya göre bilgisayar teknolojilerinin ömrünü bitirmesine az kaldı. Elvede silikon vadisi. Geleceğin bilgisayarı nasıl bir şey olacak.

Yaşam 3.0 Max Tegmark Kitap Özeti İncelemesi
İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamak BBA Nedir?
Simülasyonda mıyız? İnsan Simülasyon Deneyi mi?

Moore Yasası nedir? Teknolojinin bir sonu var mı? Geleceğin teknolojileri nasıl olacak? Nano teknoloji devri ne zaman bitecek. Gelecekte bizi hangi teknolojiler bekliyor? Gordon Earle Moore’un yazarı olduğu bu yasa yanı Moore Yasası teknolojik gelişimlerin özellikle şu anda kullanılan silikon transistör teknolojisinin kendini her 18 ya da 24 ayda iki kat geliştireceğini söyler. Ve sonunda teknoloji ilerleyemez duruma gelir. Olgunluğa erişir. Bu teknolojinin sonu mu demektir?

Moore Yasası Nedir?

Moore Yasası basitçe bilgisayar gücünün onsekiz ayda (daha sonra bu 24 aya çıkarıldı) iki katına katlandığıdır. Bu yasa (Moore Law) ilk defa Gordon Morre (INTEL’in kurucularından) tarafından 1965 yılında söylenmiştir. BU yasa doğrultusunda transistörler çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Ve bu sektördeki şirketler hayallerin ötesinde paralar kazanmıştır.

Gordon Moore fotoğrafı moore yasası

Moore Yasası

Gelecekte Teknoloji

Neredeyse her yıl hızı dahada artan ve mimarisi daha da küçülen mikrocipler üretiliyor. Transistörler ya da mikroçipler sonsuzakadar küçülmeye devam edemeyeceğinden bir yerden sonra ilerleme duracaktır. Tansistörler en küçük seviyeye geldiğinde kuantum kuramı artık devreye girecektir. Elektronları iletlem artık imkansız olacaktır. Elektronlar iletim sırasında tellerden dışarı fırlayacaktır. Özellikle Heisengerg belirsizlik ilkesi devreye girecektir. Kunatum dünyasına hoş geldiniz. Burada her şey belirsizdir. Elveda silikon vadisi.

Nanoteknoloji sonunda kuantum bilgisayarlara ve moleküler boyuttaki makinelere ve elektronik eşyalara dönüşecek. Bu konunun detayı için aşağıda bir bağlantı var. Michio Kaku, Geleceğin Fiziği adlı kitaba bakabilirsiniz.

Geleceğin teknolojileri ya da bilim kurgu romanları ve filmlerindeki teknolojiler moleküler seviyede maddeye müdahale edip mikroskopik makinler yaptığımızda gerçek olacak. Şimdilik kuantum bilgisayarları emekleme aşamasında. Bilinç ve zihin ile ilgili çalışmalar biyolojik yaşam formlarının dışında insnaların ürettiği silikon temelli ya da başka bir türden yapay yaşam formlarını üretecek. Tabii ki bundan hiç bir şüphe yok ki gelecekte de daha çok para kazanma, dünyanın kaynaklarını sömürmek için savaşlar devam edecektir. Taki insanlık evrensel bir bilince ulaşana kadar bu kargaşa devam edecek.

Michio Kaku Geleceğin Fiziği Kitabı TIKLA
Daha Fazla Benzer İçerik İÇin TIKLA

Ayrıntılar için videoyu izleyip kanalım aabone olabilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım