Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi Alexandre Dumas'nın onlarca filme ilham kaynağı olan romanını okuma listenize almalısınız

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Özeti İncelemesi Konusu
Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
İnsan Neyle Yaşar İnceleme Özeti Konusu

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi. Alexandre Dumas’nın en çok bilinen devasa romanını okuyalı epeyce zaman geçti. İki cilt, 1500 sayfayı çok akıcı bir şekilde okudum. Daha önce kısaltılmış metini okumuştum. Tam metin okumak uzun sürse de romanı gerçek anlamda kavramak ve hissetmek için gereklidir. Okuduğum çeviri beni zorlamadı. Özellikle iki cilt olması ve ciltli olması okurken keyif almamı sağladı. Kitabın konusu her ne kadar bilindik olsa da karakterler ve siyasi olaylar kitaba orijinallik katıyor. Zaten çoğu filme de ilham kaynağı oldu. Aşağıda Yeşil Çam filmlerine etkisini yazacağım.

Zihin aydınlatan, bizi sıkı sıkıya bağlandığımız değişmez ve tartışılmaz doğrularımızdan kurtaracak kitaplar için buraya dokunun

Monte Cristo Kontu Kitap İncelemesi

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi

Monte Cristo Kontu

Edmon’ı, Monte Cristo Kontu’na evirecek olay aslında tamamen siyasi bir olaydır. Siyaset ve kişisel hırslar; yetkileri kötüye kullanma sadece günümüzde değil geçmişte de insanlık için  büyük bir sorundu. Villefort’ların ruh ikizlerini günümüzde de görüyoruz. Güç, güçsüzleri ezmek için midir? Adaletsiz bir hukuk ile insanlar yeryüzünde huzur içinde devamlılıklarını sağlayabilirler mi? Monte Cristo Kontu’nu okurken kendime epeyce sorular sordum. Kitabı okurken bazı alıntıları da kaydettim. Kitaptaki kaçış sahnesi Cüneyt Arkın’ın oynadığı filmlerde yapıldı. Özellikle bir anda saçların beyazlamasını da unutmamak gerekli.

Romanın beyazperde uyarlamasının ilki 1922 yılında yapıldı. Onlarca dizi, film, tiyatro uyarlaması yapıldı. Napalyon yandaşları ve karşıtları, değişen ülke yönetimi sonrası yeni yönetimin, kendi yandaşları dışındakilere yaşam hakkı tanımaması Dumas tarafından eleştiriliyor. Zamanın siyasi olayları Fransız İngiliz savaşını ve sonrasındaki havayı romanda hissetmemek mümkün değil.

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi

Monte Cristo Kontu

Kitabın Özeti

Kaptan yardımcısı Edomond Dantes, sevdiği kızla evlenmek üzeredir. Kısa bir süre sonra kaptan olacaktır. Fakat bir mektup yüzünden savcı tarafından casuslukla suçlanır. Aslında suçsuzdur ama mektup savcının babasının casus olduğunun kanıtıdır. Her şeyin üstünü örtmek isteyen savcı Edmond’ı zindana yollar. İf Şatosu’nun karanlık zindanında çürümeyi bekleyen Edmon’a talih güzel yüzünü gösterir. Şatodan kaçar, hücre arkadaşının bahsettiği hazineyi bulur. Yardımcısı Jacobo ile birlikte Monte Kristo Kontu olarak geri döner. İntikamını alır.

Kitap sayfası: 1555 iki cilt, Toplam okuma süresi 30 saat, Yayın evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım