Mesaj Carl Sagan Ölmeden Önce Okunaca Kitaplar

Ana SayfaKitap Yorumları

Mesaj Carl Sagan Ölmeden Önce Okunaca Kitaplar

Mesaj Carl Sagan romanıdır. Ölmedne önce okunması gereken kitaplar arasındadır. Vega'daki dünyadış varlıklalrdan gelen radyo sinyallerini çözen insnalık artık yalama ve inançlaraeskisi gibi bakmayacaktır.

Martin Eden Kitap Özeti Ölmeden Okunacak Kitaplar
Yalnızız Peyami Safa Romanı Yorumu ve Simeranya
Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti

Mesaj kitabı Carl Sagan denildiğinde ilk akla gelen kitaplardandır. Ölmeden çnce okunacaklar listemdeki kitaplardan. Kitabın orijinal adı Contact olsa da Türkçe’ye mesaj olarak çevrilmiş. Mesaj kitabı 1997 yılında beyazperdeye uyarlandı. Tabii ki 2 saat 30 dakikalık bir filmde kitaba bağlı kalınmadan konu biraz değiştirilerek aktarılmış. Filmler ilgili ayrıntılar için buraya bakabilirsin. Carl Sagan, dünyadışı yaşam konusunda çalışmaları ile iblinir. Kendisi dünyadışı yaşamı savunan bilimcilerden biri hatta en ünlüsüdür.

Mesaj kitabı kapağı

Carl Sagan Mesaj

Mesaj Carl Sagan Kitap Konusu

Mesaj kitabının konusunu kısaca özetleyeceğim. Ellie, radyolara meraklı bir çocuktur. Ayrıca her şeyi sorgulayan, uyumsuz biridir. Babası 10 yaşındayken ölen Ellie annesi ve hiç sevmediği üvey babasıyla yaşamaya başlar. Dini, yaşamı sorgulayan Ellie yetişkin biri olunca doktorasını yapıp ARGUS projesinde çalışır. Meksika’daki radyo teleskoplarla uzayı dinlerken bir gün tuhaf bir mesaj alırlar. Bu mesajı çözdüklerinde Hitler’in 1936 Almanya olimpitaylarının uzaya gönderilen görüntüleridir. yayın Vega yıldızından gelmektedir.

Mesaj üzerinde çalışırlar ve Mesaj’ın ikinci bir içeriğini daha bulurlar ve Vegalılar dünyaya bir makine planı göndermişlerdir. Makineyi yapıp beş kişiyi bir solucan deliği ile Vega’ya gönderirler. Bütün dünya, bütün devletler sadece bu iş işin birleşir. Savaşlar biter. Silahkanma yarışı durur dünyanın artık tek konusu Vega ve Mesaj ile gelen o büyük anlamdır. İnsnalar dini inançlarını sorgular. Kimi daha dindar olurken kimi aretık dinlerin bittiğini düşünür. Evrende yalnız değiliz teması ve yaşamın, dinlerin, insanın ve evrenin gerçekliği ve varlığı kitapta inanılmaz bir akıcılıkla anlatılıyor. Kitap basit bir kurgunun ötesinde felsefesi olan içi bilim dolu bir roman.

En iyi dünyadışı yaşam uzaylı filmleri için TIKLA

Mesaj Carl Sagan

Ölmeden önce okunacaklar kısa alıntı

Ellie, Mesajı gönderen varlığa sorar varlık cevap verir:

»Bizden ilk aldığınız şey Hitler yayını olmuştu. Neden bizimle bağlantı kurdunuz öyleyse?» «Karşımızdaki görüntü ürküntü vericiydi elbette. Sizin başınızın epey dertte olduğunu görebiliyorduk.

Ama, müziğiniz bize daha başka şeyler söylüyordu. Beethoven bize umut olduğunu bildiriyordu. Bizim yardımımızdan yararlanabileceğinizi düşündük. Aslında pek az bir şey sunabiliriz. Bunu anlıyorsun sanırım. Nedenselliğin zorunlu kıldığı belirli sınırlamalar vardır. Adam eğilmiş elini suya sokmuştu, şimdi de pantolonuna silerek kuruluyordu. «Dün gece hepinizin içine baktık. Beşinizin de. Çok şey gördük: duygular, anılar, güdüler, öğrenilmiş davranışlar, içgörüşler, çılgınlık, rüyalar ve sevgi. Sevgi önemlidir. Çok ilginç bir karışımsınız.» 

***

«Bizim hakkımızda gerçekten neler düşündüğünüzü bilmek isterim,» dedi Ellie. Adam bir an bile duraksamadı.

«Pekâlâ. Bu yaptıklarınızı yapmış olmanızın şaşırtıcı olduğuna inanıyorum. Pek bir toplumsal örgütlenme kuramımız yok, ekonomik sistemleriniz şaşkınlık verecek kadar geri, tarihsel seçim mekanizmasını hiç anlamıyorsunuz ve kendiniz hakkında çok az şey biliyorsunuz. Dünyanızın ne kadar hızlı bir değişim içinde olduğu düşünülünce şimdiye kadar havaya uçurmamış olmanız gerçekten şaşırtıcı. Bu yüzden sizi şimdilik bir kalemde silip atmıyoruz. Siz insanların —kısa vadede de olsa— uyum için belirli bir yeteneğiniz var.» Sayfa 297, 298 Mesaj, Carl Sagan, Say Yayınları

Daha fazla benzer içerik için TIKLA

Carl Sagan Mesaj kitabının kapağı

Mesaj Carl Sagan

Carl Sagan
Mesaj (Contact)
Safya sayısı: 456
Say Yayınları
Kitabı satın almak için TIKLA

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım