Martin Eden Kitap Özeti  Ölmeden Okunacak Kitaplar

Ana SayfaKitap Önerileri

Martin Eden Kitap Özeti Ölmeden Okunacak Kitaplar

Martin Eden Jack London romanıdır. Romanda burjuva sınıfı ile işçi sınıfı arasındaki uçurum, yazar olmak istayen denizci genç Martin Eden'in yaşamı üzerinden anlatılır.

Venedik’te Ölüm Ölmeden Önce Okunacak Kitaplar
Einstein Kitapları Tavsiye Listesi
Körlük Jose Saramago Ölmeden Önce Okunacak Kitaplar

Martin Eden kitap özeti, ölmdeden önce okunacaklar listemdeki kitaplardan biri. Jack London’ın (gerçek adı John Griffith London) işçi sınıfı ile burjuva arasındaki kültürel ve ekononik çatışmayı romanda kalame alır. Sadece bununla da kalmaz felsefe, Evrim Teorisi de Martin Eden’in ilgilendiği konulardandır. Ölmeden çnce okunacak kitaplar bize yaşamı ve kendimizi daha iyi anlamamız için birer rehber gibidir. İnsanın en büyük sorunu zaten ne kendini ne bir diğerini ne de yaşadığı evreni anlayamaması değil midir? Sessizce değil büyük bir karçaşa içinde ölüp giden insnalığın sükunet için okumaya ihtiyacı yok mudur? Şimdi konumuz Martin Eden sen de bu kitabı oku!


Martin Eden Özeti

Martin Eden romanını kısaca özetlemek gerekirse: Jack London, sosyalist olsa da yarı biyografi olan romanda Martin Eden antisosyalist biridir. Eden, işçi sınıfına ait genç bir denizcidir. Bir kavgada burjuva sınıfı bir genci dayaktan kurtulduğu için gencin ailesi ve kız kardeşi Ruth ile tanışır. Maretin ile Ruth arasında bir yakınlaşma başlar. Sosyal statü farkı bu durumu zorlaştırır. Martin Eden artık işçi sınıfı ile burjuva sınıfını birbirine kıyaslar. Bir yandan da denizci olarak yaşamını sürdürmeye çalışır. Am asıl amacı iyi bir yazar olmaktadır. Yazılarını dergilere gönderir ve hepsinden red cevabı alır.

Martin Eden, Jack London

Bir odaya çıkarak orarada yazarlık yapmaya başlasa da Ruth ile arası açılır. Ruth, Martin Eden’in babasını yanında çalışması kaydıyla birlikte olacakları gibi bir şart koyar. Martin onlarca öykü ve makalesini yazmaya devam eder. Bir yandan da parasızlık ve zorlukla riçindedir. Kimse olan yardım etmez. Bir yandan burjuva sınıfını ve sosyalizmi yerden yere vururken diğer yandan da Herbert Spancer hayranlığı ile işçi sınıfının nasıl ezişldiğini ve insnaların birbirlerini nasıl ezdiklerini her yerde savunur.

Günün birinde ünlü biri olur. Fakat bu onu daha da yanlızlaştırır. Yazdığı eski yazılar kapış kapış gider. Bir zamanlar Martin’in yüzüne bakmayanlar ve açken ona bir kuru ekmek bile vermeyenler artık onu akşam yemeklerine, burjuva balolarına savet ederler. Git gide bireyselleşen, hırçın ve kavgacı genç Martin ünlüdür artık ve uzun bir deniz yolculuğuna çıkar. Her şeyin sonu bu yolculuktur.

Martin Eden

Kitaptan alıntı Ölmeden okunackalar

Tanrım, ben o sıralarda aç karnına, paçavraların içinde yaşıyordum, diye düşündü Martin kendi kendine. Neden o zaman benim onuruma akşam yemeği vermediniz? İşler o zaman yapılıp bitirilmişti zaten. Eğer yaptığım işler için bana yemek veriyorsanız, yemeğe ihtiyacım olduğunda neden vermediniz? Ne “Çanların Sesi” ne de “Peri ve İnci” hikâyelerinin tek bir kelimesi değişti. Hayır; şimdi yaptığım işler için bana yemek vermiyorsunuz. Diğer herkes bana yemek verdiği için ve bana yemek vermek bir şeref olduğu için veriyorsunuz. Bana şimdi yemek veriyorsunuz çünkü hepiniz sürü hayvanısınız; çünkü güruhun bir parçasısınız; çünkü güruhun aklındaki otomatikleşmiş tek bir kör düşünce var, o da bana yemek vermek. Peki Martin Eden’ın ve Martin’in yaptığı işlerin tüm bunların arasındaki yeri nerede? diye sızlanarak sordu kendi kendine; ardından zekice ve nazik bir kadeh kaldırmaya zekice ve nazik bir biçimde karşılık vermek için ayağa kalktı.

Diğer ölmeden önce serisi kitaplar içn TIKLA

Martin Eden


Bağlantılar:
Kitap: Martin Eden, Jack London Satın Almak İçin TIKLA
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları TIKLA
Sayfa Sayısı: 520

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım