Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Kral Oidipus, ünlü Yunan tragedya yazarı Sophokles'in en etkili tragedyasıdır.

Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti
Uzaktan Kumandalı Kız İncelemesi Yorumu ve Özeti
Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi. Sophokles, MÖ 495- 406 yılları arasında yaşamıştır. Kolonos’ta doğmuştur. En ünlü Yunan tragedya yazarıdır. 100’den fazla yapıt vermiştir. Günümüze kadar sadece 7 tane yapıtı kalmıştır. Tragedya, oyun yazarı olarak antik Yunanistan’ın en önemli yazarıdır. Tragedyalar, oyunlar benim geç okumaya başladığım yapıtlar. Gerçekten de okunması insanın zihnini aydınlatan yapıtlar. Tragedyalar olsun, oyunlar olsun içindeki o coşku insanı içine çekiyor. Özellikle mitoloji tragedyaları çok değerli metinler olsa gerek.

Yine çok okunan ya da çok satılan olarak gözümüze sokulan edebiyattan nasibini almamış kağıt israfı olan kitaplara değinmeden edemeyeceğim. Bu tip edebiyattan, sanattan, felsefeden yoksun kitaplar yerine zihin aydınlatan, yaşama bakış açımızda değişiklik yapacak kitapları okumak gerekli. Şimdi tragedyanın (Kral Oidipus) özetini yazacağım.

Yolumuzu aydınlatan, tartışılmaz doğrularımızı yerle bir edecek ve yaşama bakım açımızı değiştirecek kitaplar için buraya tıklayın

Kitaba verdiğim yıldız puan

Değerlendirme: 5 / 5.
Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Sophokles (Sofokles) Kral Oidipus

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi. incelemesi. Thebai kralı Laios’un karısı İokaste bir çocuk doğurur. Çocuk hakkında, Tanrı Apollon kehanette bulunur. Kehanete göre bu çocuk babasını öldürecektir. Kral ve karısı çok korkarak çocuğun ayaklarını bağlayarak, dağ başında ölüme terk ederler. Fakat bir çoban çocuğu bulur. Çocuğu Korinthos kralna götürür. Çocukları olmayan kral ve kraliçe çocuğu kendi çocukları olarak büyütürler. Oidipus, üvey evlat olduğunu öğrenince sinirlenir ve kenti terk eder.

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Kral Oidipus Sophokles

Kehanet Gerçekleşir

Oidipus, Delphoi’ye Apollon’un kahininne gider. Kahin ona babasının kim olduğunu söylemese de kehanetten bahseder. Bu kehanete göre babasını öldürecek olan Oidipus, annesi ile evlenecektir. Şehri terk eden Oidipus, Kitharion’da üç yol ağızında bilmeden Thebai kralı olan babasını öldürür. Thebai’de bilmececi canavar Sfenk, zor sorular sorarak bilmediği herkesi öldürür. Şehirde tam bir kargaşa hali vardır. Oidipus, canavarın bilmecesini bilir ve canavar kendini uçurumdan atarak öldürür. Şehrin kralı olan Oidipus, kraliçe ile yani annesi ile evlenir. Tragedyanın devamında kehanet gerçekleşir. Oidipus, bu cinayetin bedelini öder. Kendini kör eder, oğulları tarafından şehirden sürülür. Kızlarını bir bakıma kardeşlerini de alarak şehri terk eder.

Sayfa sayısı 80, okuma süresi 2 saat, Yayın evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım