Koronavirüs Salgını Sonrası Dünyada Neler Olacak?

Ana SayfaGizem Mitoloji

Koronavirüs Salgını Sonrası Dünyada Neler Olacak?

Koronavirüs salgını covid-19 sonrası dünya nasıl bir yer olacak? İnsan değişime uğrayıp yeni bir tür insana doğru değişim mi yaşanacak? Bu yazıyı haz

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi
Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti
The Economist 2020 Kapağı Şifreleri ve Koronavirüs

Koronavirüs salgını covid-19 sonrası dünya nasıl bir yer olacak? İnsan değişime uğrayıp yeni bir tür insana doğru değişim mi yaşanacak? Bu yazıyı hazırlar ve bir de de video yapmaya karar veririken dünyadaki vaka sayısı 1 milyonu geçmişti. Ülkemizde ise ciddi bir durum söz konusuydu. Dünyadaki ekonomik sistemler çökezek mi? Artık kağıt para devri bitti mi? Yarı makine yarı insan ya da silikon humanoid yaşam formlarına doğru ilk adım mı atıldı? Dünyada artık nükleer savaş başlıkları, büyük ordular, savaş uçakları tehdit oluşturmayacak mı? Dünyada nele olacak? Sermaye sistemi ve zenginin fakiri sömürmesi, dünya kaynaklarının sınırsız talanı, “paran varsa dünya senin her tarafına gidebilirsin” anlayışı bitecek mi? Kısacası koronavirüs covid-19 sonrası dünya ve insan nasıl değişecek? Uzaylılar ile temas mı kuracağız.

Koronavirüs Salgını Komplo Teorileri

Koronavirüs resmi ve dünya

Koronavirüs (covid-19)

Koronavirüs salgını Covid-19 acaba biyoloji bir silah mı? İnternet haberlerine göre korona tpi yeni virüs tamamen evrimsel süreç içinde oluşmuş. Diğer kuzenlerine göre daha hızlı yayılıyor ve viürüsü henüz çözebilmiş değiller.

Bill Gates’in 2015 TED konuşması epeyce dolaştı. Sağır sultan bile duydu videoyu. Twitter’da meraklıları paylaştı. Dünyanın geleceğinde nükleer savaşlar, silahlar, bombalar, ucaklar yoktur. Sadece virüs ile yapılan biyolojik savaşlar var. Çok güvendiğimiz ve milyarlarca $ harcanan silahlar ve savaş makineleri şu anda dünyanın içinde bulunduğu duruma bir çözüm getiremiyor.

Yine internette çok gezinen hatta tekrar satışa sunulan ve kısa sürede biten (!) Kehanetler kitabının bir yerinde covid-19 coronavirüsün aynı tarif ediliyordu. Akciğerlere ve bronşlara saldıran ve dünya çapında pandemik hale gelen bir virüs.

The Economist 2020 kapağının şifreli olduğu ve gelecek yıllarda hatta 2020 yılında neler olacağını da içerdiği söylendi. Yeni dünya düzenine geçileceği kesinidi. Yine Black Mirror’daki gibi deri içi çiplerle insnaların sağlık durumunun artık yapay zeka kontrolünde olacağı yazıldı. Böylece güç sahipleri insanlara daha kolay hükmedeceklerdi.

Covid-19 Bitince Geleceğin İnsanı ve Dünyası

Koronavirüs Covid-19

Dünya… Mitolojilerde Tanrılar insanlara kızar ve insanlığı yok etme kararı alır. İnsanlar her defasında ayakta kalmayı başarır. Sümer metinlerinde, Gılgamış destanının uzunca bir bölümü tufana ayrılmıştır. Kızgın tanrı Enlil insanlığın yok olmasını ister. İnsanların Homo Erektus’tan Homo Sapiens’e evriminde rol oynayan ve insanı tanrılara köle ve kul olarak yaratan Enki bunu istemez. Ziusudra’ya (Nuh) haber iletir. Gerisini zaten biliyoruz.

Coronavirüs salgını Covid-19 da böyle bir biyolojik tufan mıdır? Bilinmez ama bildiğimiz bir şey var o da insanın zaten kendi kendine verdiği zarar. Dünya kaynakları için güçlü devletler tüm dünyayı talan ediyor. Binlerce insana yetecek varlığı kıtadan kıtaya seyahat ederek gezen modern burjuva tabakası sosyal adaleti zatan bozuyordu. Şimdi ise dünya global bir köy değil, bizim için hapishane oldu. Cinsel ayrımlar, dil, ırk ayrımları. Demokrasi paravanı altında güç zehirlenmesi yaşayan az gelişmiş ğlkelerin yönetimleri. Bu yönetimler halkın tüm varlığını su gibi harcarken, vatandaşlarına da her türlü baskıyı, haksızlığı yapıyor.

Gelecekte nakit paranın olmadığı, globalleşme yerine herkesin kendi yerinde olduğu bir dünya olabilir mi? Humanoid tarzı yarı makine yarı insan silikon yaşam türleri yaratan insan yarı tanrı mı olacak? Bilim kurgu filmlerinde ve dizilerinde olduğu gibi evlerine tıkanan insnalar sanal gerçeklik içinde matriks tarzı yapılarda mı yaşayacak? Artık her şey bilgisayalar ve üzerimizdeki mikroçipler ile mi kontrol edilecek? Gelecekte dışarı dünyaya çıkmaya korkan insan Matrix filmi gibi bir yaşama mı sahip olacak? Ya da çok az sayıda çok uzun yaşayan belki de bilinç transferi ile sosnuzadek yaşayan insalar mı olacğız?

Bunlara cavap bulmak zor ama şu bir gerçek ki dünya ve konrolsüzce çoğalan ve dünya kaynakalrını tüketen insan birgün kendi tanrılığını ilan edecek. Mitoloji tanrıları gibi insan dünyada kendi icatları humanoidlere hükmededip, tanrılar gibi dünyayı terkedip evrene mi açılacak?

Benzer yazılar için TIKLA

Koronavirüs covid-19 sonrası dünya ve insan nasıl değişsecek? Geleceğin insanı ve dünyasında bizim türümüz Homo Sapaiens'e yer var mı yok mu?

Coronavirüs covid-19 sonrası dünya nasıl bir ye rolacak? İnsanın geleceği TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım