Koronavirüs Kargo Paketi İle Bulaşır mı?

Ana SayfaBilim

Koronavirüs Kargo Paketi İle Bulaşır mı?

Koronavirüs kargo paketleri ile bulaşır mı? Aliexpress gibi yurtdışı siparişler ile virüs bize ulaşabilir mi? Alişler iptal edilmeli mi?

Koronavirüs Aşı Randevusu Nasıl Nereden Alınır?
Virüsler mi Yoksa İnsanlar mı Daha Tehlikeli?
Yeni Koronavirüs İlahi Bir Uyarı mı? Yoksa Komplo mu?

Koronavirüs Çin’den özellikle Aliexpress gibi Çin merkezli alışveriş sitelerinden gelen kargo paketleri ile bulaşır mı? Bu günlerde en çok merak edilen sorulardan biri bu. Çin’in Vuhan şehrinde çıktıktan sonra Çİn’de 100’den fazla insanın canını alan virüs şimdi de e ticareti tehlikeye atıyor.

Koronavirüs Kargo Paketi ile Bulaşır mı?

Aliexpress’ten gelen paketlerde koronavirüs olabilir mi? Bu soruyu kendine soran herkes siparişleri iptal etmiş durumda. Zaten Çin yeni yılı nedeni ile paketler 2 haftalık bir bekleme süresi sonrasında gönrerilecek. Lille Pasteur Enstitüsü’nden viroloji uzmanı Anne Goffard bir açıklama yapmış ve paketlertden koronavirüs’ün bulaşmayacağını söylemiş. Ve bu gibi düşüncelerin çok abartılı olduğunu söylemiş. 2019-nCOV adı verilen virüs SARS virüsüne çok benzese de daha zayıf olduğu da yine aynı uzmanca söylenildi.

Paketlere gelince virüsün cansız ortamda uzun süre yaşayamayacağı için kargo paketleri ile bulaşmasının pek de mümkün olmadığı söyleniyor. Uzmanlar koronavirüs’ün nemli ortamlarda üç gün hayatta kaldığını kuru ortamda ise birkaç satte etkinliğini kaybettiğini söylüyorlar. Paketlerin aşırı nemli olması, sıcak olması ve aşırı virüs yüklenmesi olması halinde yine kuruları ağzımıza almadıkça virüsün bulaşmayacağını da uzmanlar söylüyor. 

Koronavirüs

Koronavirüs hava yoluyle, tükürük ve damlacıklarla bulaştığı için kargo paketi ile bulaşması gibi bir durumun şimdiye kadar görülmediğini söylüyorlar. Özellikle hapşurma ile bulaşan koromavirüs hızla yyaılmaya devam ediyor. Her ne kadar kargo paketleri ile bulaşmasa da el temizliğine dikkat etmeli ve mümkün olduğunca toplu taşıma kullanmamak gerekli.

Yine de dikkatli olunmalı. Virüsle ilgili komplo teorileri ve özellikle The Simpsons 1994 yılındaki bir bölümünde Çin’den gelen bir kargo paketi ile virüsün bütün ülkeye bulaştığını konu alıyor. Yine kasıtlı olarak üretilen bir laboratuvar virüsü olduğu da söylentiler arasında. Virüsü önce üretip daha sonra aşısını ve tedavisini üretecekleri hatta birkaç yıldır bunun hazırlığının yapıldığı da internette gezen komplo teorileri arasında. Özellikle Wuhan şehrinde yaşam durmuş ve 100 kişi ölmüş. Enfekte olanlar için iki gün içinde dev bir ösel hastane inşa edilmiş durumda. 

Kaynak ve daha fazlasını okumak için TIKLA


Yorumların ile konuya katkıda bulunabilirsin. Daha fazla içerik için buraya da bakmayı unutma

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım