Koronavirüs İçin Alınacak Önlemler ve Korunma

Ana SayfaYaşam

Koronavirüs İçin Alınacak Önlemler ve Korunma

Koronavirüs artık resmen Türkiye'de kişisel olarak hangi önlemleri aldığımı yazdım. Maske, dezenfektan, kolonya depolamak mı gerekli. Yine marketlerin kolonya ve temizlik ürünlerindeki zamlar ve reonların boşalması

X Æ A-12 Ne Demek? Elon Musk Oğlunun Adı
Deizm Nedir? İnsan Neden Deist Olur?
Covid 19 Aşısı (Korona) Yan Etkileri Aşımı Yaptırdım

Koronavirüs için alınacak önlemler nelerdir? Hangi önlemleri almak gerekir? Koronavirüsten korunmanın yolları nelerdir? Korunma önlemleri için dezenfektan, maske, kolonya yeterli midir? Koranavirüs ülkemizde de göründü. Sağlık bakanlığı açıklamalrda bulundu ve bu açıklamalar devam ediyor. Korona virüs için alınacak önlemler nelerdir? Hangi önlemleri almak gerekir?

Koronavirüs için önlemler

Ben burada sadece kişisel olarak oldığım önlemlerden bahsedeceğim. Tabii ki bir uzman gibi enfeksiyon doktoru gibi bir şeyler söyleyemem. Ben sadece kişisel önlemlerimden bahsedeceğim. Önce şunu söylemek gerekli ki marketlerde kolonya ve ıslak mendil reonları yarı yarıya boşalmış durumda. Kolonyaya hücum var. Yine el dezenfektanları satıştan kaldırılmış olanlarda 1 LT el dezenfektanı 60-80₺ arası bir fiyata satılıyor.

Şunu söylemek gerekirse ben her zaman odamda ve evde her yer yerde kolonya bulunduran biriyim. Her zaman bütün temizliği sadece kolonya ile yapıyorum. Hastane, otobüs gibi ortamlarda çıplak elle bir yerlere dokunmuyordum. Hatta asansör düğmelerine bile pecete ile basan biriyim. Bunlar biraz OKB gibi gözüküyor farkındayım. Fakat koronavirüs çok bulaşıcı ve özellikle benim gibi bağışıklıkı sistemini baskılayan (Imuran, CellCept vs.) ilaç kullananlar için çok daha tehlikeli bir durum.

Koronavirüs için ve genelde temizlik aldığım önlemler

el yıkayan insan fotoğrafı

Koronavirüs Korunma El Yıkama

Koronavirüs’ten korunma 

  1. Toplu taşıma kullanmıyorum
  2. Hapşuran, öksüren insanlarla temas kurmuyorum
  3. İnsanlarla tokalaşmıyorum ve nakit para yerine kart kullanıyorum. (Bu benim aşırılıklarımdan her zaman yaptığım gibi ger kullanmada kartımı kolony aile yıkarım. Özellikle ATM dokunmatiklerine ve butonlarına naylon eldivenle dokunuyorum. Bu size aşırı gelebilir. Bu benim OKB’yi andıran huylarım.)
  4. Naylon eldiven olmadan hiç bir yere dokunmuyorum
  5. Gerekmedikçe dışarı çıkmıyorum. En önemlisi de bu zaten.
  6. Tablet, bilgisayar, cep telefonu, çalışma masamı yıllardır olduğu gibi günlük kolonya ile temizliyorum (tipik bir OKB) bu biraz aşırı gelebilir bana özel bir durum.
  7. Eve gelir gelmez ilk olarak elimi bol sıvı sabunla yıkıyorum (ki bu her zaman yaptığım bir şeydir) Daha sonra elimi dezenfektan ya da 80° kolonya ile tekrar temizliyorum.
  8. Uyku düzenime her zaman olduğu gibi dikkat ediyorum. Her gün aynı satte yatıp kalkıyorum.
  9. Özellikle hapşururken, öksürürken doğrudan dışarıya ya da ellerime değil de kolumun iç kısmına dışarıya sıvı yaymacak şekilde hapşuruyorum. Bu benim bir alışkanlığım. Artık dah ada dikkat etmeliyiz. Doğru şekil bu.

Tabii ki önlemlerimizi ne kadar iyi alırsak o kadar iyi. İyice izole olmak ve hapşuruken, öksürürken etrafa sıvı yaymadan 2. sıradaki gibi hapşurup öksürmek gerekli. Ateşimiz varsa ve öksürüğümüz varsa da dışarı çıkmamalıyız. Kişisel olarak alacağımız önlemler salgın belki azalır. Umarım yeni tip koronavirüs  dünyanın nüfusunu azaltma yolunda anlatılan komplo teorilerinin bir parçası değidlir.  Umarım insalığın sonu senaryoları gerçek olmaz. 12 Maymun filminin senaryosuna benzeyen bir durum insanın aklına gelmiyor değil.

Benzer yazılar için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım