Körlük Jose Saramago Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıÇağdaş Edebiyat

Körlük Jose Saramago Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Körlük, Jose Saramago, baş döndüren ayrıntılar ile yazılmış, uzun bitmeyen paragrafların ardında, harika bir toplum eleştirisi içerir, ölmeden önce okunacaklar listesinde bir kitap

Nikola Tesla Kitapları, Biyografisi ve Buluşları
Budala Kitap Özeti İncelemesi ve Alıntılar
Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Körlük, Jose Saramago kitabıdır. Ölmden önce okunacaklar listesindeki yapıtlardandır. Saramago, 1998 Nobel Edebiyat ödüllü yazadır. Körlük kitabı uzun bitmek bilmeyen bazen iki sayfadan fazla, virgülle ayrılşım paragraflar içerir. Bazen çok akıcı bazen de virgüller ve uzun paragraflar okuru yorsa da farklı bir şeyler okumak her zaman eğlencelidir. Hadi sen de kitabı oku!

Körlük Jose Saramago, Kitabın Konusu

Kitapta hiç bir karakterin adı yoktur. Siyah gözlüklü kadın, doktorun karısı gibi adlandırmalar var. Körlük uzun paragraflarla insanı okurken canından bezdiriyor. Bazı anlatımlar da çok uzun ve gereksiz. Kitap, trafikte araç sürerken ansızın kör olan birinci kör ile başlıyor. Daha sonra doktor ve muayene hanesindekiler sırayla kör oluyor. Sonra salgın her yere yayılıyor. Doktor ve muayene hanesindeki diğer altı kişi romanın asıl karakterleri. Daha sonra yüzlerce kişiyle birlikte eski bir akıl hastanesine hapsediliyorlar. Bu hapis ölümüne bir hapsolmadır. Orada da yaşam mücadelesi veriyorlar. Güç, gıda, ego savaşı; kuvvet göstergeleri, kaynakları sadece birilerinin elinde toplaması; bir grubun diğer koğuşlardakilere hükmetmek için zorbalık yapması üzerinde etkili anlatımlar ile roman devam ediyor.

Körlük Jose Saramago Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Jose Saramago Körlük

Bu sahneler bize bize gerçek dünyamızdan tanıdık. Körlük salgını o dereceye geliyor ki insanlar artık pislik içinde yaşıyor. Kitapta çok rahatsız edici detaylı anlatımlar var. Normalde duymak istemeyeceğiniz her şey.  Örneğin: birbirlerini öldüren körlerin nasıl öldüklerinin ayrıntısı, etraftaki bok, pislik birikintilerinin detayı, seks kölesi yapılan diğer körlerin seks yapma ayrıntıları gibi.

Biz de herçek dünyada körden farklı değiliz. Güç savaşları içindeyiz. Hızla birbirimizi yiyip bitiriyoruz. Çevremizdeki yaşanılabilir dünyanın farkına varamadan kibir içinde sadece kendimizi düşünüyoruz. Sürekli bir diğerine hükmetme arzusu olan Homo Sapiens türü aslında içsel bir körlük içinde. Dünyadaki savaşlar, zorbalık, büyük güçlü ülkelerin zorablıkları, dünya kaynaklarını paylaşmak yerine kendine saklayan güçler… Özellikle bir diğerimize yaptığımız sorbalıklar, içimizdeki her şeye hükmetme duygusu bizi sevimsiz ve sevgisiz yapıyor. Süper zenginler milyonlarca insana yetecek kaynağı ellerinde tutarken bir yandan da diğerleri olarak görüdğü insanları köle olarak kullanmıyor mu?

Körlük Jose Saramago Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Körlük

Kitaptan Alıntılar

Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için kuralının geçerli olması gereken bu yerde, güçlülerin, zayıf olanların ağzından lokmasını acımasızca nasıl aldığını gördük.

Ayrıca, vicdansız körler koğuşunun şu anda yiyecek kasalarıyla dolup taşmasına karşın, buradaki zavallıların elinden, bir karış kir bağlamış zemin üzerindeki kırıntıları toplamaktan başka bir şey gelmediğini de söyleyecekti.

Neden kör olduk, Bilmiyorum, bunun nedeni belki bir gün keşfedilir, Ne düşündüğümü söylememi ister misin, Söyle, Sonradan kör olmadığımızı düşünüyorum, biz zaten kördük, Gören körler mi, Gördüğü halde görmeyen körler.


Ölmeden önce okunacak kitaplar için TIKLA

Körlük Jose Saramago Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Körlük Jose Saramago

Kitabı satın almak için TIKLA
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi TIKLA
Sayfa Sayısı: 336
Kitabın Portekizce orijinal adı: Ensaio Sobre a Cegueira

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım