Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Yorumu Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Yorumu Konusu

Körler Ülkesi ölmeden önce okunması gereken bir roman. 68 sayfalık bu eserde H.G. Wells gerçekliği sorguluyor. Kitapta harika görseller var. Sizce gerçeklik nedir?

Kuantum Dolanıklık Nedir? Çoklu Kaderler ve Gerçekler
Karısını Şapka Sanan Adam Oliver Sacks Kitap İncelemesi
Gerçeklik Nedir? Beynimizin Oyunları

Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Yorumu Konusu. Körler Ülkesi ölmeden okunacak kitaplar arasında. H.G. Wells, bilim kurgu romanları ile ilkleri yazmış ve hayal gücü ile çağının ötesinde romanlar yazmışyır. Nu romand aise yazar gerçekliği sorguluyor. Bizim gerçek olarak bağlandıklarımız, algılarımız acaba tek ve t artışılmaz bir gerçek midir? Yaşam sadece bizim düşüncelerimizden ibaret midir? Bulunduğumuz gerçeklik içinde acaba bir başkasından daha mı üstünüz? Üstünlük de gerçeklik gibi bir yanılgı olabilir mi? Gerçeklik nedir? Yanılgı mıdır? Bu koyla ilgili detay istersen buraya TIKLA

Yıldızlı puanlamam

Değerlendirme: 4 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, zihnimizi aydınlatacak, hayal gücümüze ve bize iyi gelecek kitaplar için TIKLA

Körlerin yaşadığı tuhaf bir ülke. Bu ülkede tek gözlü olan adam kral olur. Dünya yüzünde böyle bir ülke acaba var mıdır? Körlerin yaşadığı bir ülke değil de renk körlerinin yaşadığı bir ada var. Oliver Sacks, Renk Körleri Adası kitabında bu adaya yaptığı yolculuktan ve genetik rahatsızlıktan bahseder.

Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Yorumu Konusu

Körler Ülkesi H.G Wells

Kitabın Konusu ve Özeti 

Fakat Körler Ülkesi, Herbert George (H.G.) Wells’in bir öykünün adıdır. Öyküde dünyadan izole edilmiş, yeri bilinmeyen bir ülkeden bahsedilir. Bir gün genç dağcı Nunez, dağ tırmanışı sırasında düştüğü derin vadide bulduğu bir yolu takip ederek bu ülkeye ulaşır. Körler ülkesindeki halk muazzam derecede çalışkan, üretken sağlı insanlardır. Fakat dünyayı köylerini sınırlayan kayalıkların arkasındaki boşluk, hiçlik olarak tanımlarlar.

Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Yorumu Konusu

Körler Ülkesi H.G. Wells

Dağcı Nunez, karanlık penceresiz evlerde yaşayan, gece çalışıp gündüz uyuyan bu insanlara görmeyi anlatmak ister. Renkleri, güneşin batışını, mavi gök yüzünü… Fakat onlar körlük diye bir olmadığını savunurlar. Bu Nunez’in uydurduğu saçma bir kelimedir. Nunez, işe yaramaz biridir. Yürümeyi bile bilmeyen bir yaratılış ucubesidir. Nunez, gördüğü için onlardan üstün olduğunu sansa da hisleri, duyuları o kadar gelişmiştir ki nunez onlara ayak uyduramaz. Şifacı Nunez’in hastalığının gözlerinin fazla kabarık olmasına ve göz kapaklarının açılıp kapanmasına bağlar gözleri ameliyatla alınırsa Nunez, normal bir insan olacaktır… Nunez yenilgiyi kabul eder. Kör olmaktansa kaçmayı tercih eder. Kaçmak hiç de kolay olmayacaktır. Nunez kral olamamıştır…

Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Yorumu Konusu

Körler Ülkesi

Körler Ülkesi İncelemesi Gerçeklik Nedir?

Kendi gerçekliğimize ne kadar inanır ve bağlanırsak; tek doğru kabul edersek o zaman yaşamı sadece kendi yaşamımızdan ibaret zannetmeye başlarız. Gerçeklik ya da gerçek nedir? Anlayamadığımız yaşamları yanlışlamaya hakkımız var mı? Gerçeklik sadece bir algı ve yanılgıdır… Bize anlamsız gelen bir şey başkası için çok anlamlı olabilir… Aslında her şey yaşamı anlamlandırmakla ilgilidir… Dünyadaki bütün kargaşaların asıl nedeni de birbirimizi anlamadan, bir diğerinin yaşam tarzına ve inancına saldırı değil midir? H.G. Wells bilim kurgunun babaları arasında bir yazar olarak bu ayrıntıya kısacık bir öyküde değinmiş. Dünyada ne kadar insan varsa o kadar gerçeklik vardır. Biz insanlar bu gerçeklikler ve değişik yaşamları eleştirmek ve kendi hayat felsefemizi, inancımızı tek doğru kabul ederek yeryüzünde karmaşa çıkarıyoruz.

Yaşamı ışık ve renkler, şekiller olarak algıladığımız mor ve kırmızı ışık frekansları (tayfı) ötesinde acaba ne vardır? Yaşamı görünür ışık dışında başka bir görsel gerçekliğe geçer. Renk körleri yaşamı ve çevreyi daha farklı bir gerçeklikte algılar. Bizim o heyecanla beklediğimiz kızıl gün batımları renk körleri için gri ve renksiz bir yağlı boya tablo gibidir. Kuantum boyutlarında ise belirsizlikler arasında hiç bir gerçeklik bulamayız. Gerçeklik bizim kendimizi körü körüne inandırdığımız tartışılmaz doğrularımızdan ibarettir.

Körler Ülkesi H.G. Wells, Kitap Yorumu Konusu

Körler Ülkesi H.G Wells

Kitabı satın almak için TIKLA
Yayınevi: Kolektif Kitap
Sayfa Sayısı: 68
Yazar: H.G Wells
Çevirmen: Evrim Öncül
Kitapta harika görseller var. Çok az sayfalı bir öykü olmasına rağmen kısa ama çok etkileyici bir metin. Resimlere bayılacaksınız.

Yaşamı ve insanı sevip, evrensel kozmik bir insan olarak yeni bir türe evrilmemiz için gerçekliğin anlamını iyi öğrenmeliyiz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım