İyileştirici Müzik Tedavisi ve Mozart Etkisi

Ana SayfaBilim

İyileştirici Müzik Tedavisi ve Mozart Etkisi

Müzik bir mucizedir

Müziğe bir de bu açıdan bakın. Bir sihir mi? Yoksa insan zihnin en güzel icadı mı?

Paralel Çoklu Evren Teorisi Nedir? ve Zamanda Yolculuk
Gerçeklik Nedir? Beynimizin Oyunları
Tanrı Parçacığı ya da Higgs Bozonu Nedir?

İyileştirici Müzik Tedavisi ve Mozart Etkisi. Müzik, her zaman bir arınma, zihni temizleme, dinlendirme, iyileştirme, yöntemi olarak kullanılmıştır. Peki, daha fazla mutluluk için ve beyin kapasitemizi arttırmak için müzikten faydalanabilir miyiz? Müzik insanlığın ürettiği en iyi şeylerden biri olabilir mi? Hadi bu sorunun cevabını arayalım. Ama öncesinde aşağıdaki bağlantıda dinlediğim müzikler ve Spotify çalma listemi paylaştım. www.mustafasonmez.com kişisel bir site olduğu için ben de site yazarı olarak yazıya kişisel bir bağlantı eklemeyi uygun gördüm. Ayrıca yorumlarınızı esirgemeyin.

Klasik Batı Müziği Listem Dönemler Besteciler

Müzik listeleri Spotify çalma listeleri kişisel bir müzik sayfası için TIKLA

Pisagor, Kürelerin Müziği (Armonisi)

Ünlü Yunan Filozofu Pisagor, müzikteki matematik oranlar üzerine çalışmalar yapmıştır. Evrende her şeyin armonik ilişki içinde olduğunu öne sürmüş ve yıldızların gezegenlerin; fiziksel ve ruhsal bedenimizin; duygularımızın da kendilerine has müzik oluşturduğunu söylemiştir.

Kürelerin armonisi ( Harmony of the sphere) ya da kürelerin müziği (Music of the sphere) önermesine göre: müzikal oranlara göre dizilmiş gezegenler arasındaki uzaklıklar müzikal aralıklara tekabül etmekteydi.

 

Pisagor Kürelerin Armonisi

Pisagor Kürelerin Armonisi

Mozart Etkisi

1995 yılında yapılan bir çalışma Mozart Etkisi’de (Mozart Effect) dikkat çekici bir çalışmadır. Klasik eserlerin matematiksel yapısı ve elektriksel nöron faaliyetleri arasında benzerlikler olduğunu gören Gordon Shaw, müzik ile nöronların elektriksel faaliyetleri arasında bir ilişki olduğunu öne sürmüştür. Özellikle Mozart dinlemenin beyin fonksiyonlarını arttıracağını iddia etmişti.

 

Mozart Etkisi

Mozart Etkisi

Daha sonra Shaw deneyler yapar bu deneylerde Mozart dinleyen öğrencilerin IQ’larının 8-9 puan arttığını görür. Fakat daha sonra yapılan deneylerde Shaw’ın ulaştığı sonuçlara ulaşılamaz. Mozart Etkisi rafa kaldırılır.

Fakat müzik dinlemek, bize hitap eden ruhumuzu okşayan müzikler bizi daha zeki yapmasa da daha mutlu eder. Aklımızdaki olumsuzlukları alır ve daha sakin düşünmemizi sağlayabilir. Müzik, bizi içinde bulunduğumuz olumsuz durumlardan uzaklaştırma gücüne sahiptir.

İyileştirici Müzik ve Tedavi

Müzik tedavi edici bir etkiye de sahiptir. Beyinlerinin ön kısmı zarar görmüş, soyutlama ve dil yeteneklerini kaybetmiş hastalar kimi zaman müzik ile birlikte şarkı söyleyebilmişlerdir. Yine afazi, sözyitimi hastalarında da müzik iyileştirici rol oynamıştır.

 

İyileştirici Müzik

İyileştirici Müzik

Amnezi yani hafıza sorunu olan hastalar özellikle uzun süreli hafızasında sorun olan, zaman ve mekândan adeta soyutlanan; hafızası birkaç saniye ile birkaç dakika arasında bir sıfırlanan hastalar müzikle uğraştıkları zaman bu durumun müzik icra ettikleri zaman boyunca yok olduğu da görülmüştür.

Felçli hastalar, tik hastaları, Parkinson ve diskinezi hastaları; sporcular hep müzikle sıkıntılarını aşmayı başarmışlar. Müzik ve tempo tutmak, konuşmadan ve düşünmeden her şeyden ayrı olarak insanı harekete geçirdiği kanıtlanmış. Bütün nörolojik hastalıklarda, beyin hasarlarında, vücut tutulmalarında müzik her şeyden ayrı olarak iyileştirici olmuş.

En son ne zaman sevdiğin biri ile beraber şarkı söyledin? Müzik insanı mutlu eder. Ayrıca müziğin insanları birbirine bağlayıcı bir yönü de vardır. Özellikle konserler ve müzik şölenleri müziğin titreşimleri ile rezone olan ruhumuzu, diğer insanların zihnine bağlar. Bir nevi telepatik durum söz konusu bile olabilir. Kısacası yaşamınızda müzik olsun…

Okuma notları kaynakları:
Oliver sacks: Müzikofoli
Christopher Chabris , Daniel Simons: Görünmez Goril

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım