Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar

Yuval Noah Harari geleceğin yapay zeka yönetimindeki insanlarına ve dijital dünyaya dair öngörüleri yazıyor

Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi
Makine Olmak: Mütevazı Sorunumuz Ölümlülük
İnsansız Ordular: Katil Robotlar, Otonom Silahlar ve Makine Savaşları

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar. Kitabın yazarı Yuval Noah Harari’dir. Kitabın alt başlığı “yarının kısa tarihi” şeklindedir. Homo Deus’u 2018 yılında okumuş ve bol bol notlar almıştım. Yine yazarın bir önceki kitabı Homo Sapiens’i de aynı yılda okumuştum. İnsanların daha çok kısa videolarla eğlenmeyi seçtiği günümüzde uzun yazıları kimse okumuyor. Bu nedenle çok uzun yazmayacağım. Zaten popüler kitaplar hakkında on binlerce sayfa hali hazırda var. Bu sayfalara bir tane daha katmak pen anlamsız gibi gözükse de okuduğum kitapları bloglamaya devem edeceğim. Şimdi konuyu dağıtmadan kitabın incelemesine geçeceğim.

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar

Homo Deus

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi

Kitabın alt başlığından da anlaşılacağı gibi konu gelecektir. Gelecekte insan, insan bilinci, insanın biyolojik bedeni nasıl gelişecektir? Yapay zeka, algoritmalar, silikon çipler ile birleşen süper bir insan mümkün müdür? Yeni bir ırka evrilecek Homo Sapiens, artık tanrılığını ilan edip Homo Deus mu olacaktır? İnsan bilinci, benliği, özgür iradesi gerçekte var mıdır? İnsanı makinelerden daha doğrusu yapay zekadan ve algoritmalardan ayıran nedir? İnsan ile yapay zekaya sahip bir makine arasında ne gibi farklar vardır?

Zihin aydınlatan, yeni düşüncelerin kapısını aralayan kitaplar için buraya dokunun.

İnsan duyguları, hisleri benlikleri sadece algoritmaya işleyen biyolojik bir bilgisayar mıdır? Zeka tek başına yeterli midir? Zeka olduktan sonra bilincin pek de önemli olmadığını söyleyebilir miyiz? Dünyanın ekonomik düzeni, liberalizm yapay zeka devriminden nasıl etkilenecektir? Teknoloji şirketleri sosyal medya ile topladıkları biometrik verileri ne için kullanacaklar? Bireysellik, özgürlük, insanın kendi seçimini kendinin yapabilmesi; deneyimlerimiz gerçek midir? Bütün bu hisler liberal ekonominin ürün satabilmesi için uydurduğu yalanlar mıdır? İnsanlar ile hayvanlar birbirlerine eşit varlıklar mıdır?

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar

Yuval Noah Harari Homo Deus

İnsanın anlam arayışı da uzun uzun konu ediliyor. Gerçekliği, anlam arayışını da oluşturan zihnimiz olabilir mi? Evrende kozmik bir anlam ya da dinlerin vadettikleri gibi bir düzenin olabilirliği nedir? Dünyanın yeni dinleri dijital dinler ya da veri dinleri mi olacak? Dünyadaki az sayıda bulunan süper insan, azınlığı mı yönetecek?

Kitap incelemesi ve yorumum

Homo Deus kitabının incelemesini yapmak istiyorum. Öncelikle kitapta çok fazla tekrar var. Bu kitabın, Sapiens kitabının sayesinde ilgi gördüğünü düşünüyorum. Kitabın konusu bilindik ve yazar çoğu yerde laf kalabalığından başka bir şey yapmıyor. Argoritma konusu kitap boyunca bıktıran tekrarlarla devam ediyor. Yazar, diğer kitaplarında olduğu gibi, dünya devletlerini eleştirirken İsrail-Filistin konusuna hiç değinmiyor. Pek çok şeye çare bulan yazarın bu konuya değinmemesi ilginç. Dünyadaki savaşları, katliamları, Hitler’i yazar çok iyi anlatırken ülkesinin politikalarını neredeyse hiç eleştirmiyor. Özellikle kapitalizmin itici bir güç olduğunu, dünyanın şu anki durumunun kapitalizme borçlu olduğunu açıkça söylemese de benzer anlatımlar kullanıyor.

Yine kitapta Mısır piramitleri, Sümer tanrıları gibi konularda anlattıklarına katılmıyorum. Hatta saçmaladığını düşünüyorum. Zaten bu konuları geçiştiriyor. Enki’yi, yani bir Sümer tanrısını günümüzün adeta tapılan rock yıldızlarına benzetmesi de çok yüzeysel geldi.  Kitapta anlatılanların çoğunu biliyordum. Özellikle ilk 100 sayfası bilindik konulardan oluşuyor. Teknoloji, yapay zeka, insanlarla makinelerin birleşmesi, bilinç, özgür irade, benlik, ekonomik sistemler gibi konular hakkında okumalarınız varsa kitap sizi tatmin etmeyecektir.

Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar

Homo Deus

Yuval Noah Harari, seçim özgürlüğünü, bilinci, insanın bir amacının olduğunu, yaşamın bir anlamı olduğunu kesinlikle reddediyor. Bu konularda ben de zaten ayı düşüncedeyim. İnsanın dünyaya bir amaç için geldiği, hayvanlardan üstün olduğu, hayvanlarda olmayan bir ruha sahip olduğu gibi demode inanışların gelecekte bir geçerliliğinin olmayacağı da doğru. İnsanı yöneten, yapay zekaya sahip cihazları/bilgisayarları yöneten algoritmalardan farklı olduğu düşüncesi de zaten onlarca yıldır karşımızda. Bu konu filmlerde, dizilerde işlendi. Bilim kurgu çoktan geleceği şekillendirdi. İnsan sadece biyolojik, organik bir bilgisayar mıdır? Gelecekte bu konuları tartışacağız. İnsanın gelecekte yarı biyolojik yarı sentetik bir varlık olacağını zaten biliyoruz. Günümüzde artık Z kuşağı ile birlikte klasik inançlar çoktan eskimeye başladı.

Yazarın taraflı bakış açısına sahip olduğu gibi yorumlar olabilir. İnsanlar inançlarını ve sıkı sıkıya bağlandıklarını Kaybetmekten korkarlar. Yuval Noah Harari kendi düşüncelerini bir tarihçi olarak aktarıyor. Ama teknolojiden, bilimsel deneylerden, psikolojiden faydalanıyor. Kitapta altını çizeceğiniz çok iyi tespitler var.

Kitap sayfa sayısı: 456 Okuma süresi: 12 saat Yayın evi: Kolektif Kitap

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım