Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor? Sınırsız Yükleme

Ana Sayfaİnternet Teknoloji

Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor? Sınırsız Yükleme

Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor? Sınırsız Yükleme kalkıyor mu? Artık ücret ödeyerek mi fotoğrafları yedekleyeceğiz? Eski fotoğraflara ne olacak?

Archive Org Site Sildirme Nasıl Yapılır?
Lenovo IdeaPad BIOS Güncellemesi Sorunu
En Hılzı DNS Adresleri 2020 ve Ayarları

Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor? Sınırsız Yükleme artık tamamen kaldırılıyor mu? Eski fotoğraf ve videolarınıza ne olacak? Sınırsız yükleme hizmet sonlandığında 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına sığmayan video ve fotoğraflar için ne yapacağız? Aynını One Drive kullanıcıları da yaşamıştı. Ücretsiz servislerin ücretli olmasına aslında alışığız.

Google Fotoğraflar sınırsız ve ücretsiz özelliği ile Android telefonlarda çok fazla bir kullanma oranına sahip gibi. Tabii ki Yandex Disk’in de ücretsiz sınırsız fotoğraf yükleme servisi var. Israrla bu özelliği kullanmamız için bize bildirimler gönderiyor. En azından benim için durum böyle. Bu tür servislere her zaman ön yargılı yaklaştım. Google, Yandex, Microsoft gibi para kazanma odaklı kapital teknoloji şirketleri neden ücretsiz hizmet sunuyorlar? Dertleri ne bunların? BU soruyu her zaman kendime sordum. Kendi kendime verdiğim ilk cevap: Bizi kendilerine bağımlı yapıp sonra da aynı hizmeti satmak, şeklinde oldu. Haksız da değilmişim.

Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor? Sınırsız Yükleme

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor?

Hayır, ücretli olmuyor. Aslına bakılırsa dolaylı olarak ücretli olacak. Google Drive bize 15 GB alan veriyor. Bu alan dolana kadar fotoğraf video yükleyebilirsiniz. Ama diyelim ki sınırsız depolamada 50 GB kadar fotoğraf ve videolarınız var. Sınırsız bedava hizmet sonlandığında verilerinizi yani anılarınızı kaybetmemek için ek alan satın almanız gerekecek. Ama 15 GB altında içeriğiniz varsa sorun yoktur. Ama 15 GB’ı doldurduğunuz anda ek alan satın alacaksınız. 1 Haziran 2021 yılına kadar sistem kapanmıyor, geçiş bu tarihte yapılacak. Tahminen ücretsiz alanın yetmeyeceği kullanıcılar ek alan alacak ya da yedeklerini alıp, sistemi kullanmayacaklar.

Yandex Disk hâlâ ücretsiz ama onun da böyle bir şey yapmayacağının garantisi yoktur. Ben hiç bir zaman ücretsiz sınırsız fotoğraf video yükleme servislerini kullanmadım.  75 GB aile fotoğrafı ve video arşivim harici disklerde yedekli durumda. İlgili yardım metni için buraya tıkla!

Daha fazla teknoloji internet ile ilgili içerik için TIKLA

 

Google Fotoğraflar Sınırsız Yükleme Niye Kalkıyor?

Google’dan gelen e postaya göre, Google Photos 4 trilyondan fazla fotoğraf ve videoya ev sahipliği yapıyormuş. Her hafta 28 milyar yeni video ve fotoğraf yükleniyormuş. Dolayısıyla artık masrafların arttığını anlıyoruz. Verileri sürekli yedek sunuculara aktarma ve depolama alanı için masraflar vs. nedenler arasında olabilir.

Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor? Sınırsız Yükleme

Google Fotoğraflar

Google 21 Haziran’a kadar uyarılarda bulunup hatırlatmalar yapacak. Merak edilen bu tarihten haberi olmayan ve gelen e postaları dikkate almayan kullanıcıların ücretsiz alanı aşan verilerinin silinip silinmeyeceği konusu. Bir bakıyorsunuz her şeyiniz silinmiş. E posta gönderdik günah bizden gitti diyebilirler. 

Dediğim gibi. Önce bizi alıştırıp, sisteme bağımlı hale getirip en sonunda ücretli olacağı belliydi. Başlangıçta da yazdığım gibi dev küresel teknoloji şirketleri bedavaya günahlarını vermezler. CAPTCHA reCAPTCHA gibi güvenlik doğrulama sistemlerini Google bize yine babasının hayrına vermemişti. Yapay zekalı arabaların tecrübelerini arttırdık ve on binlerce PDF dokümanı yazıya çevirdik.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım