Faust Goethe Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Faust Goethe Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

Doktor Faust, artık bilimden bir beklentisi kalmayıp şeytanla bir anlaşma yapar.

Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Özeti İncelemesi
Ben Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?

Faust Goethe Kitap Özeti İncelemesi Yorumu. Johann Wolfgang von Goethe 1749 yılında Frankfurt’ta varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Goethe, eğitim, doğa bilimleri, felsefe alanlarında da kendini çok iyi yetiştirmiştir. Faust klasik dünya edebiyatının başyapıtları arasındadır. Faust’u ilk okumanın üzerinden 10 yıl geçti. İlk okuduğumda açıkçası pek bir bir şey anlamamıştım. İlk kitabı okuyup, ikinci kitabı bırakmıştım. Yıllar sonra farklı bir yayın evi farklı bir çeviriden kitabı tekrar okudum. Biraz ağır okuduğumu söyleyebilirim. Tragedya okumak pek kolay değildir bunun farkındayım. Ama okurken çok zevk aldım. Bazen kitabı kitaplık rafındaki yerine koyarak e pub versiyonundan da okudum. Ama basılı kitap okumanın zevki bir başkadır.

Tartışılmaz doğrularımızın zindanından bizi aydınlığa çıkaracak kitaplar için buraya tıklayın

Faust Goethe Kitap Özeti

Faust Goethe Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

Faust

Doktor Faust, başarılı çok bilgili ve sevilen biridir. Artık yeni şeyler öğrenmek ister. İnsanların arasında bulunmaktan sıkılan Doktor Faust bir gün öğrencisi Wanger ile gezinirken bir fino köpeği bulup evine getirir. Köpek, aslında Mefistofeles adındaki şeytandır.  Mefisto ile anlaşma yapan doktor artık şeytana pabucunu ters giydirecek işler yapmaya başlar. Beraber maceralara çıkarlar. İlk bölümde Grechen adındaki kadına aşık olan Faust aşkını kaybeder. İkinci bölümde uzak çağlara, krallıklara yolculuk ederler. Her türlü şarlatanlık, büyü ile insanlarla eğlenirler. İkinci bölümde ise en sevdiğim yer Orta Çağ simyacılığıdır. Homunkulus’un yaratılmasıydı. Orta Çağ simyacıları yapay insan oluşturmak için de çalışmışlar. Latince insancık anlamındadır. Günümüzde de yapay zeka ile sentetik insan yaratma konusunda bilimin bir hedefi vardır.

Faust Goethe Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

Faust

Faust Goethe İncelemesi Yorumu

Standart bir okur olarak bu baş yapıt hakkında ne söyleyebilirim ki! Goethe Faust’u yazmaya 18 yaşında başlıyor ve ölmeden hemen önce tamamlıyor. Yazarın bir ömürlük çabasını 5 günde okumak bana biraz utandırıcı geldi. Şeytan ile Faust arasında yapılan anlaşma basit bir tragedya değildir. Cadılar, büyüler, şeytandan bile kötü insanlar, krallar, simyacılar hepsi şeytana uyarlar. Şeytan, k,tabın başında Tanrı ile bir iddiaya girer ve bu iddia sonucunda yeryüzüne inerek Doktor Faust’a gözükür. Doktor, tıpta, ilahiyatta, felsefede çok iyidir ama artık bunlar onu tatmin etmez. Doktor daha fazlasını istemek için şeytanla anlaşma yapar. Aslında insanın şeytani bir tarafı vardır. Kötülüklerle dolu dünyada şeytanı uzakta aramamak gereklidir. Thomas Mann, Faust ile Mefisto’nun aslında aynı kişi olduğunu düşünmüştür. 

Kitap 575 sayfa, okuma süresi 8 saat, Yayın evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım