Kİtap

En İyi Bilim Kitapları – Tavsiyeler

En iyi ve güncel bilim kitapları hangileri? Pisikoloji, beyin ve nöroloji, uzay, fizik, evrim, insanlık tarihi, antropoloji gibi bilim dallarını anlatan en iyi popüler bilim kitaplarından 10 tanesi okumanız için hazır.

Ufkumuzu genişletmek ve zihinsel aydınlanmak; dogmalarımızdan kurtulmak için yapmamız gereken ilk şey belki de okumak, hem d eçok okumak olmalı. Okudukça, yaşamı ve kendimizi; evreni; birbirimizi, bir diğerini daha iyi anlayacağız. Yaşam içindeki kavgaların neredeyse hepsi yaşamı okuyamadığımz için değil mi?

Şimdi hazırladığım bilim kitapları listeme bakalım


Jared Diamon, Tüfek, Mikrop ve Çelik
Tüfek, Mikrop ve Çelik

Bu harika kitapta Diamond, insanlık tarihine ışık tutuyor. İlk insandan modern insana kültüler, dinler, siyasi sistemler nasıl oluştu? Tarim devrimi, sanayi devrimi, sömürge imparatorlukları ve daha birçok konuda aydınlatıcı bilgiye ulaşmak mümkün.


James Gleick, Zaman Yolculuğu
James Gleick zaman yolculuğu

Kim zamanda yolculuk yapmak ister? Eğer öyle bir niyetin varsa bu kitabı okumalısın. Felsefede, edebiyatta, sinemada tabii ki bilimde zaman yolculuğuna harika bir giriş bu kitapta. Kitap sizi fazla bilimle boğmayacak sade bir anlatıma sahip.


David Eagleman, Incognito Beynin Gizli Hayatı
Incognito

Bu kitapta, bizi yöneten acaba beynimiz mi? İçimzideki gizli “ben” ortaya çıkıyor. Kendimize ne kadar hakimiz? gibi dorulara cevap veriyor. İnsanı yöneten ve yönlemdiren gizli güç nerede? Beyin ve zihin hakkında yazılmış en çarpıcı kitaplardan biri.


Jim Al-Khalili Kuantum Sınırında Yaşam
Kuantum Sınırında Yaşam

Jim Al-Khalili, Johnjoe McFadden bu kitabında zilere yaklaşam kuantum biyolojisi bilimi devrinden bahsediyor. Vücudumuzda, bitkilerde, diğer canllarda hatta bilincimiizn ve sinir sistemimizin oluşmasında kuantum etkilerini yalın ve etkleyici bi rşekilde alatıyor.


Amir D. Aczel Uranyum Savaşları
Uranyum Savaşları

Amir D. Aczel, Nükleer Çağı Başlatan Bilimsel Rekabet. Uranyumun keşfedilmesi, radyo aktivite ve nükller enerjinin bulunması, Hiroşima ve Nagasaki’ye ABD tarafından atılan ilk atom bombasına ve dünyanın geleceğine dair harika bir kitap.


CHRİSTOPHER CHABRİS, GÖRÜNMEZ GORİL
Christopher Chabris , Daniel Simon Görünmez Goril

Sezgilerimiz Bizi Nasıl Yanıltır? Acaba dünyayı gözümüzün gördüğü gibi doğrudan mı algılarız? Yanılma payımız var mıdır? Beynimiz bize nasıl oyunlar onar. 90’lı yılların sonunda yapılan ünlü Görünmez Goril deneyleri bu kitapta. Sezgilerimize güvenilmez.


Michio Kaku Geleceğin Fiziği
Geleceğin Fiziği

Belgesellerden aşina olduğumuz fizik profesörü Kaku, bu kitabında gelecekte kullanılması muhtemel teknolojiler ve insanlığın gelişimi hakkında harika bilgiler veriyor. Ekonomi ve sermayeden yıldızlara uzanan bir yolculuğa hazır mısınız?


John Gribbin Çoklu Evrenler
John Gribbin, Çoklu Evrenler

Gribbin bu kitabında kuantum fiziğinin ve belirsizlik ilkesinin tuhaflıklarından biri olan çoklu evrenler teorisini anlatıyor. Okuması çok keyifli yalın anlatım asahip kitap bu konuyu çok iyi bir şekilde açıklıyor. Kuantum dalga fonksiyonu, seçimlerimiz ve olasılıkların paralel evrenine hoş geldiniz.


Richard M. Restak Akıl
Richard M. Restak Akıl

Akıl, bilinç ve beden hakkında merak edilenlerin yalın bir şekilde anlatıldığı bir kitap. Kitapdan bazı başlıklar: Bedenimiz olmadan bir aklımız olabilir mi? İnsan beynini özel kılan nedir? Akıl oyunlar oynar m ı? Aşk denen şey nedir? Öfkelendiğimizde ne olur?


Robert Winston Tanrı’nın Öyküsü
robert winston tanrının öyküsü

Tanrının Öyküsü Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı Yarattı? Uzun ada sahip bu kitapta yazar inançların oluşumunu, uygarlıkların ilkel zamanlardan itibaren kabullendikleri inançları, ayinleri, törenleri arkeolojik kalıntılar ışığında inceliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir