Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Troya savaşında, kraliçe Klymtaimnestra kocası Agemenon'u balta ile öldürüp sevgilisine kaçar. Elektra, bu olay sırasında kardeşi Orestes'i savaştan ve kargaşadan kurtarıp güvendiği birine bırakır.

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti
Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi
Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti

Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi. Yunan tragedya yazarı olan Sophokles MÖ 497 yılında doğmuştur. Yaşamı hakkında çok bir bilgi bulunmuyor. Yazdığı yüzden fazla oyundan sadece yedi tanesi günümüze kadar gelmiştir. Ben şimdilik dört kitabını okudum. Kral Oidipus, Oidipus Kolonos’ta adlı kitapları hakkında daha önce bir şeyler yazmıştım. Sophokles, tanrıların oyunları ve lanetleri arasında kalmış insanların kaderini çok etkileyici anlatıyor. Tragedyalardaki mitolojik anlatımları, tanrıların insanların üzerindeki etkilerini okumak çok hoşuma gidiyor. Genel olarak Yunan Tragedya’larını okumayı seviyorum.

Zihin aydınlatan, bizi sabit düşüncelerimizden arındıracak, yaşamımızda yeni yollar açacak kitaplar için buraya dokun

Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Elektra Sophokles

Kitabın İncelemesi ve Yorumu

Elektra tragedyasının evveli Truva savaşına dayanıyor. Sophokles, Aias tragedyasında olduğu gibi burada destandaki bir başka kişiyi konu ediyor. Yani bazı özel karakterlerin yaşamlarını ve ünlü savaşlar sonrası neler yaptıklarını da zevkle okuyoruz. Elektra’da da mitolojik bir anlatım var. Zaten İlyada destanındaki bir karakterdir kendisi. Genel olarak okuması çok zevkli bir kitap. Benim okuduğum çeviri kitabın ilk (Azra Erhat’ın 1941) Türkçe çevirisi. Sophokles’in tekniği, yaşam öyküsü ve genel olarak Yunan Tragedyasındaki etkilerini ise başka bir kaynaktan okudum.

Elektra Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Elektra Sophokles

Elektra Sophokles Kitap Özeti

Troya savaşında, kraliçe Klymtaimnestra kocası Agemenon’u balta ile öldürüp sevgilisine kaçar. Elektra, bu olay sırasında kardeşi Orestes’i savaştan ve kargaşadan kurtarıp güvendiği birine bırakır. Sevgilisi Aigithos ile artık yeni sarayında kraliçe olarak yaşar. Yeni sarayda ve yeni yaşamda her şey çok iyidir. Kral ve kraliçe oldukça keyfili bir yaşam sürerler. Ama Elektra’yı annesi bir hizmetçi gibi kullanır. Hiç bir değeri olamayan Elektra’nın günleri cehennem gibi geçer. İçinde bu canavar kadını öldürüp, annesinin intikamını almak vardır.

Günün birinde bir yabancı Elektra’ya kardeşi Orestes’ten bir haber getirir. Daha sonra aslında kendisinin Elektra’nın kardeşi olduğunu ispatlar. Saraya sızar ve annesi ile aşığını yani kral ile kraliçeyi öldürür. Böylece babasının intikamını almış  olur hem de taht sahibi olur.

Kitap 68 sayfa, Toplam okuma süresi 2 saat, Yayı evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım