Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi

Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi, değerlendirmesi. Kitabın adı Ecinniler olarak çevrilse de aslında bu ifade yanlıştır. "Ecinn" çoğul ifades

Ecinniler (Cinler) Alıntılar Kitap Sözleri
İnsancıklar İncelemesi, Yorumu ve Özeti
Beyaz Geceler İncelemesi Özeti Konusu

Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi, değerlendirmesi. Kitabın adı Ecinniler olarak çevrilse de aslında bu ifade yanlıştır. “Ecinn” çoğul ifadesidir ve sonuna bir de “ler” takısı getirilmiş. Roman ilk olarak bu şekilde tercüme edildiğinden diğer çeviriler de bu şekilde devam etmiş. Cinler olarak da cevirisi yapılan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski başyapıtlarındandır. Kitabın bazı bölümleri özellikle inanç ve dağı oynatmak anlatımları Karamazov Kardeşler’deki uzun tartışmaları hatırlattı. Aşağıda da yazacağım gibi kitapta tam bir karakter karmaşası var. Fakat bu karmaşa aslında hiçte öyle “karmaşa” olmadığını anlıyoruz. Okuması ilk 300 sayfa için biraz karmaşık olsa da sonradan kitabın akıcılığına ve olayların ilerlemesine şaşıracaksınız. Şimdi kitap özeti, incelemesi var.

Kitaba yıldızlı puanım

Değerlendirme: 5 / 5.
Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi

Ecinniler (Cinler) Dostoyevski

Ecinniler (Cinler) İncelemesi ve Konusu

Ecinniler, Rusya’nın siyasi karışıklıklarını, nihilizm, ateizm, sosyalizm ve işçi ayaklanmalarını konu ediyor. Karakterler, dindar, nihilist, sosyalist, ateist kişilerdir. Avrupa’da bastırdıkları bildirileri gizlice Rusya’ya getiriler. Dönemin diğer romanlarında olduğu gibi Cinler’de de Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri sosyete ve Rus burjuvası için önemlidir. 

Ezilen ve fakirleşen işçi sınıfı, kölelik sisteminin ve dere beyliklerin dağıtılması, iç karışıklıklar, sosyalizm ve adalet arayışları romanın konuları arasında. Özellikle nihilizm ve ateizm üzerine romanda çok duruluyor. Romandaki felsefi konuşmalar dini, evren, dünya düzeni, inançlar, ekonomik sistemler üzerine. Gerçekten de bu felsefi konuşmalar romanı çok değerli ve eşsiz bir metin haline getiriyor.

Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak zihnimizi aydınlatacak harika kitaplar için TIKLA

Ecinniler Roman Karakterleri ve Özeti

Roman kişilerini anlamak için romandan en az bir 300 sayfa okumak gerekiyor. Roman kişilerinin ilişkileri ve karakterleri, akrabalık ilişkilerinin anlatıldığı sayfalar çok kapalı olduğu için kişileri not tutmakta fayda var. Vikipedi’de önemli karakterler bizim için çıkarılmış durumda. Ben de burada kişileri yazacağım. Roman Stephan Trofimoviç ve Varvara Petrovna’nın tanışmaları ve aynı evde yaşamalarını anlatarak başlar. Daha sonra romanda ikilinin çocukları ve arkadaşları dahil olur. Ailevi ilişkilerinin yanı sıra siyasi karışıklıklar ve devrim için yaptıkları çalışmalar ile roman devam eder.

Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi

Ecinniler Dostoyevski

Karakterler

Stepan Trofimoviç Verhovenski: romanın ilk tanıştığımız kişisi. Ateist, ilerici bir öğretmen.
Varvara Petrovna Stavrogina: Nikolay’ın annesi. Stephan Trofimoviç’in arkadaşı. General kocasından kalan mirasla zengin ve bir nüfuza sahitir.
Nikolay Vsevolodoviç Stavrogin: Çok karmaşık ve çıkarcı biridir. Cin gibi bir devrimcidir. Roamn boyunca her karışıklıkta görürüz.Yüzbaşının sakat kız kardeşi ile Maria Timofeyevna ile gizlice evlenmiştir.
Pyotr (Petruşa) Stepanoviç Verhovenski: Stepan Trofimoviç’in oğludur. Devrim uğruna cinayetler işler, arkadaşlarını öldürür.
Liputin: Adı zındığa çıkar devlet memuru.

Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi

Ecinniler

Yüzbaşı Lebyadkin: Kız kardeşini döven ve karışıklıklarda ölen yüzbaşı önemli bir ara karakterdir.
Mariya Timofevna Lebyadkina: Yüzbasşının her gün dayak ettığı kız kardeşi. Stavrogin ile bir iddia sonucunda evlenmiştir.
Fedka: Kürek mahkumu iken Sibirya’dan kaçan ve şehirde yangınlar çıkaran, cinayetler işleyen suçlu.
Lizaveta Nikolayevna: Nikolay’a âşık, Varvara’nın yakın dostu
İvan şatov: En önemli karakterlerden biri. Nihilist ve devrimci üniversite öğrencisi. Varvara’nın oğlu. Pyotr Stepanoviç tarafından öldürülür.
Aleksey Niliç Kirilov: Üniversite öğrencisi ve Şatov’un yakın arkadaşıdır. Nihilist devrimcilerdendir. Pyotr Stepanoviç işlediği cinayeti üzerine atmak için mektup yazdırıp, öldürür.
Andrey Antonoviç Von Lembke ve Yuliya Mihailovna von Lembke: Vali ve karısı. Olayları bastırmak ve şehirdeki kargaşayı ve gizli faaliyetleri engellemek için çabalarlar. Çeşitli toplantılar ve eğlenceler vererek insanlarla tanışırlar. Vali’den dah açok karısı etkindir ve sözü geçer.
Pyotr Pavloviç Gaganov: Nikolay’ın burnundan tutup hakaret ettiği yerde sürüklediği, kulüpten bir ihtiyar. Daha bu olay nedeni ile düello yaparlar.
Darya Pavlovna Şatova: İvan Şatov’un kız kardeşi
Karmazinov: Yazar

Son olarak,

Kitap Sayfası: 904
Toplam okuma saati: 37 Saat
Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Her şey bütün bu cinayetler, devrim için yapılan her şey aslında cinlerin işi olmalıdır. Aklı başından gitmiş olan bu insanlar bu kadar kötülüğü birbirlerine başka nasıl yapabilirlerdi ki!

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım