Demir Ökçe Jack London Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Demir Ökçe Jack London Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

Demir Ökçe, adından da anlaşılacağı gibi kapitalizmin demir ökçes altında ezilen işçilerin nasıl köleler gibi çalıştırıldıkarının ve devrim arayışının romanı

Adem’den Önce Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Özeti İncelemesi
Fahrenheit 451 Romanı İncelemesi Konusu ve Özeti

Demir Ökçe Jack London Kitap Özeti İncelemesi Yorumu. Jack London, 1876 yılında San Francisco’da doğdu. Üvey babasıın yanında fakirlik içinde yaşarken altın arama çalışmalarına katıldı. Hep gezdi. Bütün romanlarında izlerini gördüğümüz Darwin, Marx, Nietzche’den etkilendi. Sosyalist düşüncenin sıkı savunucularındandır. Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı vahşi yaşamı kızak köpeklerinin gözünden anlatır. Deniz Kurdu’nda da Kaptan Larsen adeta “kurt” gibidir. Yaşama savaşını denizlerde verir. Kitaplarında hep doğaya karşı verilen zayıf ve güçlünün savaşı var. Diğer London kitaplarını da okumak istersen buraya dokunabilirsin. Şimdi kitabın imcelemesine ve özetine geçeceğim.

Demir Ökçe Jack London Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

jack London Demir Ökçe

Demir Ökçe Jack London Kitap Özeti

Ernest Everhard adındaki işçi sınıfından bir genç, “oligarkların” arasından bir kızla evlenir. Feodalizme karşı karısı ile mücadele verir. Sosyalist hareketin çok sıkı bir savunucusu olan Ernest, kayınbabası ve karısıyla zorlu bir yaşamda kandilerini bulurlar. Dah aönce fizik profesörü olan kayınbabası para babası oligarşinin başındakiler tarafından perişan edilir. Mal varlıkları, evi elinden alınır. Ernes yılmadan işçi hakları için, ezilenler için savaşır. Demir Ökçe insafsızca işçi sınıfını ezmektedir. Karısı ile kenar bir mahallede yaşamaya başlarken diğer yandan da mücadelesini sürdürür.

Demir Ökçe Jack London Kitap Özeti İncelemesi Yorumu

Demir Ökçe

Ernest, orta sınıf origarklarla, din adamları ile hararetli tartışmalar yapar. Roman boyunca orta sınıf kapitalistlerden, üst sınıf kapitalistlere kadar oligarşi-işçi sınıfının mücadelesi vardır. Ernest, bir devrim beklemektedir. Dünyaya adaleti getirecek, sınıf ayrımına son verecek bir devrim için mücadeler verir. Kurdukları gizli örgütlerle, ayaklanmalar, sui kastler düzenlerler. Oligarşinin tutumu serttir. Asla taviz vermezler. İşci sınıfını ezmeye, insnaları ücretli köleler olarak kullanmaya devam ederler.

Zihin aydınlatan, bizi körü körüne inandığımız karanlıklardan kurtaracak kitaplar için buraya dokunun

Kitabın İncelemesi ve Yorumu

Demir Ökçe, okuruna insnaların köleler gibi çalıştırıldığı distopik bir anlatım sunar. Romandaki karakterler her ne kadar hayali olsa da kapitalizmin acımasızlığı gerçektir. Kitabı okurken kendimi müthiş bir distopya içinde nulduğumu söyleyebilirim. Romanda anlatılanlar içinde bulunduğumuz gerçek dünyadan hiç de farklı değil. Ernest’ın din adamları ile, ekonomistlerle, siyasetçilerle tartışmaları aslında dünya insanın temel sorunlarını oluşturuyor. Şu anda da insanlar köleler gibi çalışmıyor mu? Dünyada her şey daha fazla güç için değil mi? Ticaret ve üretim için her şeyi yapan ükleler ve şirketler yok mu? Kitabın anlatımı bazen bir makale yazısı gibi ilerlese de anlatılanlar çok etkileyici olduğundan kitaptaki akıcılık mükemmel diyebilirim. Darwin’in Evrim Kuramı’ndan çok etkilenen London burada da evrimin kurallarını ekonomiye güzel uyguluyor. Kısacası okurken sizi bir distopya içine hapsedecek anlatımlar kitapta mevcut. Şu anki içinde yşadığımız dünya ve gerçekliğimizin de zaten bir distopta olduğunu hatırlamalıyız.

Kitap sayfası: 336, Okuma süresi: 8 saat, Yayın evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım