Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi

Canavar, on yargılar ve acımasız dışlamalar, sanal korkular ile zindana dönen bir yaşamı öyküler. Acaba asıl canavar kimdir?

Uzaktan Kumandalı Kız İncelemesi Yorumu ve Özeti
Fahrenheit 451 Romanı İncelemesi Konusu ve Özeti
Beyaz Diş Kitap İncelemesi Yorumu ve Özeti

Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi. Ayrımcılık ve ön yargılar ve sanal korkular ile toplumun dışladığı bir adamın hazin öyküsü bu romanın konusu. Stephen Crane, 1871 yılında Amerika’da doğmuştur. Amerikan edebiyatının önemli bir yazardır. Yazar 1900 yılında ölmüştür. Sokak Kızı Meggie Türkçe baskısı bulunan diğer kitabı. Kitabın çok gerçekçi bir anlatımı var. 120 yıldan fazla bir süre geçtiği halde kitaptaki anlatılan olayların daha farklı türlerini günümüzde de görüyoruz. Kitabı hafta sonu tatilinde iken okuyacak bir şey arıyorsanız bir çırpıda okuyabilirsiniz. Şimdi kitabın kısa bir özetini yazacağım ve ardından kitabın konusu ve incelemesine geçeceğim.

Kitaba yıldızlı puanım

Değerlendirme: 3.5 / 5.
Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi

Stephen Crane Canavar Romanı

Canavar Stephen Crane Kitap Özeti

Doktor Trescott, bölgenin en iyi doktordur. Çok ünlüdür. Karısı ve oğlu Jimmie ile birlikte yanlarındaki siyahı Henry Johnson ile birlikte yaşamaktadır. Çok sinirli ve kuralcı olan doktor oğlunun terbiyesi için ağır cezaları da uygulamaktan çekinmez. Yardımcıları daha doğrusu bahçe işleriyle uğraşan Henry vücut yapısı ve zekasıyla herkesin dikkatini çeken bir insandır. Artık özgürlüğüne kavuşmuştur. Gitti her yerde insanların imrendiği ve hayran kaldı adam başına gelen kötü bir şey sonunda gözden düşecektir.

Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi

Canavar Kitabı

Doktorun evinde çıkan büyük bir yangın sırasında alevlerin içinde kalan küçük çocuğu kurtaran Henry ağır şekilde yanar. Yüzü tamamen yanan adam artık bir canavar görünümündedir. Artık herkes ondan korkar ve Henry’nin  terk etmesini ya da öldürmesini isterler. Ona bir iblis olarak değerlendirirler. Daha önce imrenip görmek için işlerini bıraktıkları adama karşı yangından sonra adet ha içlerinde büyük bir nefret uyanmıştır. Artık ondan korkma ya başlamışlar ve dışlanmışlardır. Doktor, herkesin inadına oğlunun hayatını kurtaran bu adamı korumaktadır. 

Sabit düşüncelerimizi yerle bir edecek, yolumuzu aydınlatacak kitaplar için Tıklayınız

Kitabın Yorumu ve İncelemesi

Peki asıl canavar kimdir? sormamız gereken soru kesinlikle bu sorulur. Henry’nin sadece görünüşü korkunçtur. Ama onu dışlayan ve ölmesini isteyen insanların ruhu, kalbi ve insani duyguları canavarlaşmıştır. Belki de bütün bu karma aşağı ve kötülük Henry’nin derisinin rengi yüzündendir. Henry aslında yüzünün tamamen yanması nede niyle değil teninin rengi yüzünden dışlanmıştır. İnsanlar tarihin her devrinde anlamak, birlikte yaşamak, sevmek, empati kurmak yerine dışlanmayı seçmiştir. Savaşmayı ve ötekileştirmeyi sevmiştir.  Anlayamadığımız her yaşama kilearşı bu düşmanca tavırlarımız ile kesinlikle kozmik bir varlık olamayacağız. Özellikle günümüzde insanlar bir yandan tutuculuğu bırakırken diğer yandan da bazı toplumlar gitgide daha sevgisiz ve hoşgörüsüz olma yolunda geriye doğru hareket ediyor. ilerliyor diyemiyorum çünkü hoşgörüsüz olmak ve bütün ayrımlar geri gitmek değildi nedir? Özellikle tek gerçeğin ya da tek doğrunun sadece kendi yaşam tarzımız olduğuna inanmanın neresi doğrudur?  Kendi doğrularımızı başkalarına zorla kabul ettirmeye çalışmak da bir  bir ırkçılık değil midir? 

Kitap 80 sayfa. Toplam okuma süresi 2 saat. Yayınevi İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım