Burun Gogol Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Burun Gogol Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Nikolay Vasilyeviç Gogol öyküsüdür. Büyük yazar bu fantastik öyküde katı bir sistem eleştirisi yapar.

Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Ölü Canlar Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Bir Delinin Hatıra Defteri Özeti ve İncelemesi

Burun Gogol Kitap Özeti Konusu İncelemesi. Nikolay Vasilyeviç Gogol’ün en bilindik öykülerinden. Genelde Bir Delinin hatıra Defteri, Fayton ve Burun üçlü öyküsü ile yayımlanır. Yine Petersburg Öyküleri’nin de içindedir. Gogol, fantastik denebilecek bu öyküsünde Palto’daki gibi inceden inceye bir eleştiri yapmıştır. yazar öyküye biraz kara komedi, biraz fantastik ögeler biraz da eleştiri katmıştır. Okur dikkatli olmazsa öyküyü anlamsız hatta çok gereksiz bulabilir ama öykünün altında yatan inceliği bir defa kaptı mı tamamdır. Okurun keyfine diyeceğimiz kalmaz. Edebiyat bir zevktir. Diğer Gogol kitapları için buraya TIKLA

Kitaba yıldızlı puanlama

Değerlendirme: 5 / 5.
Burun Gogol Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Burun Gogol

Burun Gogol Kitap Özeti

Soyadı unutulan berber İvan Yakovleviç bir gün yemekte karısından soğan ve ekmek ister. O gün canı kahve içmek istememiştir. Sıcacık ekmeği ikiye bölünce içinde beyaz bir şey görür ve bakar ki bu bir burun. Evet bu bir burun. Karısı ile kavga eder. Kadın kocasına kimin burnunu çaldığını sorar ve derhal ondan kurtulması gerektiğini söyler. Başları belaya girecektir. Berber kimin burnunu kestiğini de hatırlamaz. Acaba bilmeden birinin burnunu mu kesmişti

Burun Gogol Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Burun Gogol

Burunu Neva Nehri’ne atmak istese de bunu başaramadığı gibi yakalanır. Gazeteye ilan vermek ister ama onu da yapamaz. Bir gün müdür yardımcısı binbaşı sabah kalktığında burnunun olmadığını görür. Burnunu ararken burnunun vali yardımcı olduğunu öğrenir. Kendisi o kadar çalışıp çabalamış ve müdür yardımcılığında kamış yükselemezken burnu bir anda vali yardımcısı olmuştur. Burnun aslında bir sahtekar olduğunu, o makama layık olmadığını anlatmak için çok çabalar uğraşır ama kimseye sözünü dinletemez. Burnu bile kendini geçmiştir. 

Kitap tavsiyeleri

Zihnimizi aydınlatacak bize ilham verecek kitaplar için TIKLA

Öykünün Konusu İncelemesi ve Anlatmak İstediği

Binbaşı yıllardır çalışıp çabaladığı halde hâlâ müdür yardımcısıdır. Yükselmesi çok zordur. Çünkü rüşvet, işin ehli olmayanların torpille yüksek makama gelmeleri gibi bir gerçek vardır. İş bilmez daha dünkü çocuklar bile bir anda yükselir. Yükselen kişinin örneğin vali yardımcısı olacak kişinin kim olduğu önemli değildir. Bu bir “burun” bile olsa yüksek devlet yönetimine gelebilir önemli olan nitelik değildir, torpilin ya da arkasındaki büyük devlet yetkilisinin makamının gücüdür.

Burun Gogol Kitap Özeti Konusu İncelemesi Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Burun Gogol

İşte binbaşının burnu da kendini geçmiştir. 19. yy Rusya bürokrasi ve devlet memurluğu sisteminin eleştirisi olsa da 21. yy’da da durum aynıdır. Özellikle gelişmemiş, otokrasi ile yönetilen; demokrasi gücünü oyuncak olarak kullanan devlet yöneticilerinin olduğu ülkelerin durumu buna örnektir. Burun: devlet yönetiminde işin ehline değil de adam kayırma ile niteliksiz kişilere verilmesini temsil eder.

Kitap Sayfası: 72
Toplam okuma saati: 1 Saat
Yayın Evi: Farklı yayın evlerinden okunabilir
Kitap üç ya da dah afazla öyküden oluşur

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım