Anı Yaşamak Ne Demektir Yaşamak Nedir Neden Varız?

Ana SayfaGizem Mitoloji

Anı Yaşamak Ne Demektir Yaşamak Nedir Neden Varız?

Anı yaşamak nedir? Sadece o anda doyasıya eğlenmek, her şeyi unutmak mıdır? Yoksa daha kozmik ve insanüstü bir anlamı mı var? Zamansızlık mümkün mü?

Düşünce Nasıl Değiştirilir? İnsan Değişir mi?
Yaşam Beklentimiz Ne Olmalı? Beklenti Arttırma Yolları
Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Özeti İncelemesi

Anı yaşamak ne demektir? Yaşamak nedir? Neden varız? İnsan neden yaratıldı amaç neydi? Sorularını her insan kendine sormuştur. Özellikle zamanın neden geçtiği bir gizem. Ya da acaba geçen bir şey var mı? Zamanın geçmesi de gerçeklik gibi sadece bir algı mı? Beynimizin bir oyunu mu? Evren ve evrenin içindeki bütün fiziksel kurallar zihnimizin içinde oluşan birer sanal gerçek mi? Anı yaşamak aslında bütün sorular ile yakından ilgili.

Anı Yaşamak Ne Demektir?

Aslında çok popüler bir deyimdir. “Aman boş ver anı yaşa” deyişi sanki her şeyi boş verip, hiç bir şeyi düşünmeden, sadece haz için kendi zevkimiz için kısa bir anı yaşamak olarak akla geliyor. Oysa anı yaşamak demek çok derin anlamlar içeriyor.

Anı Yaşamak

Zihnimiz ya da beynimiz zamanı bizim uzay-zamandaki alışkanlıklarımıza göre daha doğrusu uzay-zamandaki kurallara göre belirler. Yani zihnimiz zamanın mekan üzerine çökmesini engellemek için zamanı sıraya koyar. Yoksa her şey çökerdi. Sebep sonuç ilişki olmasaydı bütün olaylar birbirine karışırdı. Geçmiş, şimdi gelecek aslında aynı var olabilir. Örneğin ben bu yazıyı  bir mayıs sonu saat 22:52’de yazıyorum. Sen hangi saatte ve ayda okuyorsun? Düşündüğümüzde senin yazıyı okuman ile benim yazıyı şu anda yazıyor olmam aslında eş zamanlı gibi. 

Anı yaşamak demek aslında uzay-zaman içinde yaşamın ve zamanın dününü, bugününü ve yarınını aynı anda hissedebilmektir. Bir nevi sebep sonuç ilişkisinden kurtulabilmektir. Yani zamansızlıktır.

Meditasyon İle Şifa

Zamanı hissetmek… Zamanı ne kadar az hissedersek, zihnimizdeki zaman akışını ne kadar durdurabilirsek işte o kadar dinç ve genç kalırız. Meditasyonda temel kurallardan biri zihinde zamanı durdurmaktır. 

Meditasyon

Zihnimizde, düşüncelerimizde zamanı durdurup, yaşadığımız an ile bütünleşince  zamanın akışı artık durur. Zaman aslında anlar dizisinden başka bir şey değildir. Eğer zaman ilerlemezse, geçen ya da daha şairane bir ifadeyle “geçip giden” bir şey de olmaz. Anı yaşamak aslında zihnimizi gereksiz düşünce akışından temizlemektir. Özellikle sonu gelmeyen dünyevi istekleri, tatlı hayalleri zihnimizden çıkarıp daha evrensel bir zihne sahip olursak artık zaman zihnimizde donar. Artık evrene, galaksilere, farklı boyutlara, farklı yaşam türlerine, galaktik düzene açılabiliriz.

elinde kum saati tutan insan

Zaman nedir? Neden geçer? Her şey bir aldatmaca mı? TIKLA

Hiç bir fiili zaman geçsin diye yapmamalıyız. Yürümek için yürümeliyiz, sohbet etmek için bir arkadaşımızla ya da arkadaşlarımızla sohbet etmeliyiz. Büyün hareketlerimizden zamanın akışını çıkartmalıyız. Anda yaşamak Uzay-zamanı anlamaktır, zamanı su gibi bitirmek değildir.

Yaşamak Nedir?

Yaşamak Nedir Neden Varız?

Yaşamak… Anı yaşamak nedir? (aslında sorunun cevabı bana göre hiç bir zaman dilimine ait olmamak ve bütün varlığı bir bakışta görmektir) Sorusuna az çok cevap buluk.  Ama yaşamak nedir? Neden varız? Sorularının cevabını felsefe, din bilim yüzlerce yıldır tartışıyor. Yaşam sır içinde sırla dolu. Şu bir gerçek ki bütün dinlerde, mitolojilerde, kültürlerde; çok küçük dünyadan izole yaşayan kabilelerde yama nedenimiz aynı. Tanrıya hizmet için varız. Tanrı bizi kendi suretinde yaratmıştır. Mitolojide ve  eski dünya uygarlıklarında dünyadan izole yaşayan kabilelerin inançlarında tanrılar gökten yere inerek insanı yaratır.

İnsan nasıl var olmuştur? Yaşam nedir? Neden varız? AYRINTILAR İÇİN TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar

    Aslında anı yaşamak için, kişinin kendi benliğini farkedip. Hayatta kendisi içinde yaşaması gerekiyor. Gündelik sorumluluk ve yüklerle anı yaşamak pekte mümkün olmuyor. Arınarak, gündelik kaygılarımızdan uzaklaşarak anı yaşamaya başlayabiliriz diye düşünüyorum. Güzel bir yazıydı.

    • comment-avatar

      Merhaba, yaşamımız gündelik değil ömürlük kaygılarla dolu. Bunları aşmak bazen zor olabiliyor. İçsel ve varlık ile ilgili kaygılar yani felsefi sorunlar felsefecilerin kaygısı bizim kaygılananlarımı ise ise daha çok yaşamı devam ettirmekle ilgili… Yorum için teşekkürler…

error: İçerik kopyalanamaz. Ne kadar ayıp, görmemiş olayım